Град Македонска Каменица опустява с всеки изминал ден. Никой не знае колко точно хора са заминали, но всички казват, че Каменица се е преселила в Италия. Някъде между Торино и Милано цели села са от македонци от Източна Македония. Това пише македонският вестник “Вест” с надзаглавие “Източна Македония с български паспорти бяга за Европа” и заглавие “Македонска Каменица се пресели в Италия”.
“Всички искат да получат български паспорт. Щом го получат, още същия ден отиват в Италия. Не им трябва виза и границите са отворени за тях, за да печелят в европейските страни”, казват хората от Каменица. От всяко семейство в града има поне по един отишъл да работи в Италия. А почти всички трудоспособни са подали документи за български паспорт. “След две-три години в Каменица всички ще станат българи. Сега повечето имаме двойно гражданство. Ние сме и македонци, и българи. В началото, преди 5-6 години, когато хората започнаха да си вадят български паспорти, някак си се срамуваха. Викахме си, леле какви патриоти сме. Сега обаче положението е различно. Сега, ако някой ни притисне и ни каже, че трябва да се откажем от едното гражданство, сигурно няма да мислим много. Ще си останем само българи”, казват хора в градското кафене. По-нататък “Вест” пише още, че със спечелените пари хората в Каменица най-често купуват коли. И то от България. В града всяка втора кола е с българска регистрация. Главна тема за разговор в кафенето са българските паспорти и печалбата. Поради голямата навалица европейските паспорти сега се получават три години след подаване на документите, пише “Вест”. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.