Украинските мъже прибягват до крайни мерки, за да избягат от мобилизация. Но мъжът, оплетен в корените на дърветата на брега на реката, беше рядък случай.

Украинските граничари, които го измъкнаха, вече са виждали какви ли не опити за бягство от отчаяните. Мъжете се надяват или да избягат от военната мобилизация, или от икономически затруднения, опитвайки се да пресекат река Тиса. А отсреща ги чака румънския бряг.

Някои от онези, които са успели, се гмурнаха в бързите зимни течения, облечени в неопренови костюми и спасителни жилетки.

Други използваха автомобилни гуми или пояси, за да предприемат опасното пресичане на Тиса.

През ноември граничарите заловиха двама мъже, качили се на розово фламинго, които се опитваха да преминат граничната река. През декември те хванаха нисък 29-годишен мъж, дегизиран като дете с розова шапка. Той се опитвал да довлачи надуван матрак до брега на реката.

Понякога мъже се удавяха, докато се опитваха да избягат от страната. Държавната гранична служба на Украйна, ДПСУ, измъкваше студените им трупове от Тиса.

И все пак треперещият, изтощен мъж, когото майор Олег Селезньов и хората му спасиха, беше много различен.

Беше рискувал всичко не за да избяга от Украйна, а за да я достигне.

„Той беше в шок, изтощен и изключително измръзнал“, спомня си Селезньов.

Оказа се, че Степан Ришкович е въртял бизнес по време на войната в Чешката република. Той е изпитвал носталгия да види жена си и семейството си в Украйна.

„Първо той ни благодари, че спасихме живота му“, добави Селезньов. „Тогава ни каза защо се е върнал в Украйна. Каза, че иска да си е у дома за Коледа.

За първи път 32-годишният Селезньов чува православната Коледа на 7 януари да бъде цитирана като причина за преплуване на Тиса. Нещастният плувец е задържан по надлежния ред и разпитан.

Неговата Коледа едва ли щеше да бъде щастлива: войната го привличаше

Съгласно военното положение в Украйна, въведено в началото на руската инвазия през февруари 2022 г., на мъжете на възраст между 18 и 60 години е забранено да напускат страната без специално изключение. Тези, които се връщат, по подобен начин са възпрепятствани да напуснат отново.

Въпреки че войната все още има подкрепата на повечето украинци, страната навлиза в 2024 г. дълбоко уморена. Нейната армия е засегната от хроничен недостиг на боеприпаси и оборудване, опустошена от тежки жертви. Назрява и подозрението, колебливата подкрепа на западните съюзници може да не надживее решимостта на Русия.

Не всеки мъж иска да се бие. Някои искат да избягат.

Повече от 17 100 украинци са били задържани от DPSU, опитвайки се да напуснат страната нелегално след руската инвазия. Тези цифри изглежда ще се повишат, тъй като спорен нов законопроект се стреми да мобилизира още 500 000 мъже за военна служба.

Клаузите в законопроекта, който минава през украинския парламент преди президентът Зеленски да го подпише като закон, включват намаляване на наборната възраст от 27 на 25 години, ограничаване на освобождаването от набор, мобилизиране на мъже онлайн и увеличаване на наказанията за тези, които избягват мобилизацията.

Офицери от граничната охрана очакват, че на фона на интензивността на войната, новата мобилизация ще увеличи броя на опитващите се да избягат от страната.

До миналия август се смята, че повече от 70 000 украински войници са били убити и повече от 100 000 ранени

Леся Федорова е говорител на отряда на граничната охрана в Мукачево, който контролира 320-километров участък от границата с Румъния и Унгария. Той е предпочитан от бегълци и контрабандисти.

„Готови сме за тях“, добави тя. „Ние не присъстваме само с активи по границата. Имаме много звена в дълбочина, които наблюдават какво се случва.“

Борбата между DPSU, контрабандистите и укриващите се от военна служба непрекъснато се развива. В началните етапи на войната повечето мъже, които се опитваха да избягат от страната, използваха фалшиви документи.

В тях се посочваше, че са освободени, защото са болногледачи или имат три или повече деца. Много се скриха в превозни средства, напускащи Украйна през официалните гранични пунктове.

Украинските власти се ориентираха към тези трикове, разбивайки корумпираните служители и създавайки база данни с освободени мъже. Но методите за бягство се промениха.

В момента, дори в разгара на зимата, мъжете правят опити всеки ден да пресекат границите между Украйна, Румъния и Унгария. Те се възползват от шансовете си пеша с водачи на контрабандисти, често заплатили огромни цени, за да проникнат в горите или да пресекат Тиса.

Някои така и не успяват.

От 2022 г. мукачевското звено на DPSU е извадило телата на 19 мъже. Те са се удавили, опитвайки се да прекосят реката. Властите намериха и още петима, замръзнали до смърт в горите. Някои мъже се опитват да преминат границата без водач.

Един беглец който преплува Тиса до Румъния миналия месец, дори публикува блог, в който се хвали с подвизите си, озаглавен „Дневникът на един свободен човек“.

„Не искам да умра за нищо на фронта“, публикува той. Коментарите на неговия сайт бяха смесени. Някои попитаха кой път е използвал, за да избяга, надявайки се да опитат по подобен начин. „Браво за теб, брато, ти спаси живота ти“, написа един мъж.

Други не бяха убедени.

„Това е по-скоро дневникът на пикльото“, пише друг читател.

Тази седмица се появиха кадри как блогърът, който сега е в Прага, е разпознат и нападнат от гневни украинци на улицата

Други потенциални клиенти привличат помощта на банди за контрабанда, които рекламират услугите си в каналите на Telegram. Тук контрабандистите правят незаконното преминаване да изглежда лесно.

Цените са между $700 и $1300, а срещу тях те предлагат на клиентите си „легални“ документи, за да им помогнат по пътя. Тези, които предпочитат да избягат от Украйна през горите или през Тиса, могат да намерят водачи.

Те обикновено таксуват между 3500 и 5000 долара. Някои канали за контрабанда добавят допълнителен тласък към продажбите си, като публикуват клипове на украински мобилизационни части, влизащи във фитнес зали и кафенета, за да набират мъже.

„Не отлагайте решението!“ предупреждават каналите.

DPSU преследва контрабандни банди и техните клиенти в дивите югозападни гранични региони с различни методи. Властите използват дронове, термична оптика, наземни сензори, камери за наблюдение и нощно виждане. Всеки ден те публикуват доказателства за успеха, показвайки новозаловени мъже с увиснали изражения.

Това е начин да обезсърчат други да бягат.

И все пак граничарите внимават да гледат на всеки избягал като на човек, който бяга от военна служба.

„Има много различни причини, поради които мъжете се опитват да преминат границите незаконно“, каза Федорова. „Често е от икономическа гледна точка. Мъже под 27 години, които не могат да бъдат мобилизирани, отчаяно искат да работят в чужбина.

Други са загубили всичко, домовете и прехраната си и искат да последват семействата си в чужбина, за да видят децата си. След това, разбира се, има и такива, които просто бягат от страх от военна служба и това не е добре, това е неудобство. Като цяло обаче сме много по-заинтересовани от залавянето на контрабандните банди, които организират всичко.“

Докато новият законопроект за мобилизация стане закон, украинските съдилища са относително снизходителни към задържаните от DPSU. Освен ако не става въпрос за фалшиви документи, нарушението е административно, а не наказателно.

Потенциалните избягали прекарват между един и три дни в ареста в очакване на съдебно заседание. Обикновено те се глобяват между 3400 и 8400 гривни (£70 до £172), в зависимост от естеството на опита им. За контрабандистите обвиненията са наказателни, а глобите по-големи. Присъдите затвор могат да бъдат до пет години, но обикновено са условни.

Независимо от това украинските офицери по мобилизация обръщат голямо внимание на местните съдебни заседания и задържаните от DPSU и всеки мъж, заловен при опит да избяга от Украйна, бързо ще привлече интереса им, независимо от причините да се опитат да пресекат границите.

Изглежда, че Ришкович, мъжът, който е искал да доплува у дома за Коледа, за да бъде със съпругата и децата си, е бил прибран от мобилизационен офицер веднага след като се е възстановил след лечение от хипотермия в местна болница.

„Вече го няма тук“, каза неговият спасител Селезньов. „Той дойде за Коледа, но най-вероятно вече е в униформа и е далеч.“

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук