Над 2 600 ледници в Тибетското плато на Китай се топят с тревожно бърза скорост - и на първо място сред тях е „Лахугу 12”. Всичките китайски ледници в планинската верига Силиан са заплашени от изчезване заради ефектите от глобалното затопляне посочват учени, пише Труд бг.

Най-големият глетчер - „Лахугу 12” се е свил с над 450 метра за последните 70 години, откакто китайски учени са изградили станция, за да го изучават.

Ледникът с площ 20 квадратни километра е загубил около 7% от обема си за този период, с ускоряването на топенето в средата на 1980-те. Учените също така изразяват тревога за загубата на плътност на ледената покривка, която е загубила 13 метра.

Тибетското плато дава началото на големи азиатски реки като Яндзъ, и понякога наричано „Третият полюс” защото ледените му запаси съдържат най-големят резерв от питейна вода на планетата извън полярните региони.

От средата на 1950-те средната температура в региона е от постоянна величина - 1,5 градуса по Целзий. Данни на Китайската академия на науките показват, че оттеглянето на ледовете се е ускорило с 50% в периода 1990-2000 г., в сравнение с показателите за периода между 1956 г. до 1990 г.

Разтопената ледникова вода се влива в езера и причинява наводнения пролетно време и сухи лета, причинявайки сериозни щети на производителите на плодове и зеленчуци.

Експерти посочват, че топенето на ледовете може да достигне върховата си точка в следващите 10 години, след което целият регион може да изпадне във водна криза.