Шокиращи разкрития за COVID-19, пандемията започнала...
Генетичен анализ на проби от повече от 7500 заразени с коронавирус показва, че коронавирусът бързо се е разпространил по света още в края на миналата година
Проучването е на учени от Института по генетика към Лондонския университетски колеж, цитирано от "Гардиън".
Установени са почти 200 рекурентни генетични мутации на коронавируса - SARS-CoV-2 - което според изследователите показва как най-вероятно се е разпространил вирусът сред хората.
Насред пандемията доц. Димов съобщи най-обнадеждаващата вест за К-19
Професор Франсоа Бало, един от авторите на проучването, коментира, че резултатите показват, че голяма част от глобалното генетично разнообразие на SARS-CoV-2 е открито във всички тежко засегнати държави. Това предполага, че вирусът се е разпространявал по целия свят още по-рано.
Всички вируси мутират по естествен начин. Мутациите сами по себе си не са лошо нещо и нищо не подсказва, че SARS-CoV-2 мутира по-бързо или по-бавно от очакваното. За момента не можем да кажем дали SARS-CoV-2 става по-смъртоносен или обратното, поясни Бало.
Професорът поясни, че 198-те малки генетични промени, или мутации, установени при проучването, изглежда са се случили независимо повече от веднъж.
Бало подчерта, че голямо предизвикателство в борбата с вирусите е това, че ваксината или лекарството могат да се окажат неефикасни, ако вирусът мутира.
МВнР на Китай разкри дали са изтървали К-9 от лаборатория в Ухан
Ако съсредоточим усилията си върху части от вируса, които е по-малко вероятно да мутират, имаме по-голям шанс да разработим лекарства, които да са ефикасни на дълъг период, каза още той.
Откритията на авторите на изследването, публикувани в журнала Infection, Genetics and Evolution, потвърждават, че вирусът се е появил в края на 2019 г. преди бързо да се разпространи по света.
Но проучването не може да потвърди откъде е тръгнал вирусът.
По-рано таз седмица беше съобщено, че първият случай на заразен с коронавирус във Франция е от 27 декември.
Последвайте ни