Китайският лидер Си Дзинпин призова страните от Глобалния юг да имат по-голямо право на глас в международните дела, засилвайки усилията си да оспори влиянието на САЩ по света, съобщи Bloomberg.

Развиващите се страни трябва "да бъдат начело на насърчаването на изграждането на общност със споделено бъдеще за човечеството", заяви Си в реч в петък в Пекин.

Страните "трябва да работят заедно, за да бъдат стабилизираща сила за мира" и да допринесат за разрешаването на конфликтите по света, каза той, според стенограма на забележките, публикувана онлайн от правителството.

В завоалирано обръщение към САЩ Си заяви, че светът "никога не трябва да се оставя да слуша този, който има силна ръка".

Коментарите подчертават кампанията на Си през приблизително 12-те му години на власт за преустройство на глобалната система за управление, за да я освободи от това, което неговите дипломати често наричат "хегемония на САЩ".

Ключов аспект на този стремеж е установяването на по-силно приятелство с Русия и разширяването на БРИКС.

БРИКС, който носи името на членовете Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, удвои размера си тази година, като привлече страните от Глобалния юг. Той предлага достъп до финансиране и също така осигурява политическо пространство, независимо от влиянието на Вашингтон.

Членството в групировката е и начин държавите да изразят нарастващото си разочарование от ръководения от САЩ ред и ключовите институции, които остават под твърдия контрол на западните сили, като Световната банка и Международния валутен фонд.

През последните години Китай е начело на усилията за разширяване на блока. Министър-председателят на Малайзия Ануар Ибрахим неотдавна заяви намерението си да кандидатства за членство в блока, а Тайланд, съюзник на САЩ по договора, обяви собствена кандидатура.

Стремежът на Китай да оглави това предизвикателство съвпада с предприемането на по-агресивен подход в дипломацията и териториалните му претенции, особено по отношение на Тайван и Филипините, които са подкрепяни от САЩ.

Пекин е въвлечен в ескалиращо напрежение с Филипините заради спорна плитчина в Южнокитайско море. При сблъсък на 17 юни китайската брегова охрана размахваше брадви, а филипински моряк загуби палеца си в конфронтация, която подчерта желанието на Пекин да провери докъде може да притисне Манила и съюзниците ѝ във Вашингтон.

Правителството на Си също така предложи дипломатическа и икономическа подкрепа на Русия след пълномащабното ѝ нахлуване в Украйна през 2022 г., за голямо разочарование на САЩ и Европейския съюз. Търговията на Москва с Китай достигна рекордните 240 млрд. долара през 2023 г., задвижвана от продажбите на руски нефт и газ, както и от покупките на електроника, промишлено оборудване и автомобили.

Речта на Си в петък бе произнесена по време на събитие, посветено на 70-ата годишнина от формулирането на "Петте принципа на мирното съвместно съществуване", които Пекин издига като крайъгълен камък на външната си политика.

В изказването си Си заяви, че страната му е готова да обсъди споразумения за свободна търговия със страните от глобалния юг. Той също така обеща да открие Изследователски център за глобалния юг и да предложи повече възможности за образование на хората в развиващите се страни.

Той даде знак, че разбира, че работата със САЩ е необходима, като заяви, че усилията "да се търси отделяне противоречат на тенденциите в историята и само ще навредят на общите интереси на международната общност".

Тези коментари дойдоха, след като САЩ заявиха, че обмислят повече ограничения на достъпа на Китай до високотехнологични полупроводници.

Си също така призова всички държави да се присъединят към Китай, за да се противопоставят на намесата във вътрешните работи на другите, и да се "противопоставят на принуждаването на други държави да избират страна".