Ръководителят на външната политика на Европейския съюз Жозеп Борел отне на Унгария правото да бъде домакин на следващата среща на министрите на външните работи и на отбраната заради позицията й относно войната в Украйна.

Решението му идва седмици след като Унгария пое ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз, роля, в която обикновено би била домакин на събитието, и на фона на гнева си от срещата, която премиерът Виктор Орбан проведе с руския президент Владимир Путин в Москва по-рано този месец, предава "Труд".

Борел каза, че действията на Унгария трябва да имат последствия и че „трябва да изпратим сигнал, дори и да е символичен сигнал“.

Унгария определи този ход като "напълно детски".

На всеки шест месеца, при всяко ново председателство на Съвета, външните министри и министрите на отбраната на ЕС провеждат неофициални срещи, за да обсъдят най-големите глобални проблеми, пред които е изправен блокът.

Следващият набор от срещи ще се проведе на 28-30 август и трябваше да се проведе в Будапеща, но в понеделник Борел обяви, че вместо това ще се проведе в Брюксел.

Позовавайки се на коментари, направени след срещата с Путин, в които Орбан обвини ЕС, че има „провоенна политика“, Борел каза пред репортери: „Ако искате да говорите за партията на войната, говорете за Путин. Мога да кажа, че всички държави членки – с едно единствено изключение – са много критични към това поведение. Мисля, че беше... подходящо да се покаже това чувство и да се свикат следващите срещи на Съвета по външна политика и отбрана в Брюксел.“

От останалите 26 страни в ЕС само Словакия подкрепи Унгария в спора.

Въпреки това външният министър на Люксембург Ксавие Бетел каза пред репортери, че ще отиде в Будапеща, защото бойкотът би бил "глупост". Бетел смята, че е по-добре да се каже на унгарците, че ЕС не е доволен от действията им, тъй като „игнорирането или неизбирането на диалог би било грешка“.

Полският външен министър Радослав Сикорски предложи срещата през август да се проведе в Западна Украйна, но тази идея беше блокирана от Будапеща.

В отговор на решението на Борел унгарският външен министър Петер Сиярто написа във Фейсбук: „Какъв фантастичен отговор измислиха. Не искам да наранявам чувствата на никого, но усещането е като в детска градина."

Срещата на Орбан с Путин дойде като част от това, което той описа като "мирия за мир" - стартирала дни след като Унгария пое председателството на Съвета - която също така посети лидерите на Украйна и Китай, както и републиканския кандидат за президент Доналд Тръмп в Съединените Щати.

Пътуването предизвика осъждане от лидери в целия ЕС, като шефът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен го описа като „нищо друго освен мисия за успокоение“.

Финландският премиер Петери Орпо каза, че Орбан „няма мандат да преговаря или обсъжда от името на ЕС“, докато шведският премиер Улф Кристерсон каза, че пътуването е изпратило „грешен сигнал към външния свят и е обида за борбата на украинския народ за тяхната свобода".