Скапано желязо от Сирия е причината за страшните разрушения в Турция
Много населени места в Турция ще се наложи да бъдат изцяло преместени, защото са изградени върху разломни линии
Лошото желязо, внесено от Сирия, е изиграло основна роля за големите разрушения, които пострадалите от земетресението градове в Турция претърпяха в началото на февруари, заявиха геолози и експерти по земетресенията.
Желязото от Сирия, което е по-достъпно и с лошо качество, е използвано в много срутени сгради в земетръсната зона, посочиха експерти по време на презентации в Турския парламент, пред Комисията за разследване на земетресенията.
„Желязото използвано в повечето срутени сгради не е турско производство. Строителите са поставили сирийско, тъй като е евтино. То е двойно по-слабо по качество от турското“, заяви Мустафа Кумрал от Истанбулския технически университет.
Повечето от сградите, които се срутиха при земетресенията в региона, са построени преди 2000 г., добави Кумрал.
Друг експерт, Хасан Сьозбилир, отбеляза, че механизмът за проверка на сградния фонд трябва да бъде преразгледан. Той добави, че е от съществено значение да се завършат укрепителните работи при нуждаещите се постройки възможно най-скоро, съобщава marica.bg.
„Изграждането на сгради и населени места върху активните разломни линии е съществен проблем. Ако бъде въведен съответен закон за превенция, имаме шанс да избегнем активните земетръсни линии“, обясни Сьозбилир.
Много населени места в Турция ще се наложи да бъдат изцяло преместени, защото са изградени върху разломни линии, които са най-уязвими при силни земетресения.
Югоизточна Турция беше разтресена от два мощни труса от 7,7 и 7,6 на 6 февруари, които по официални данни причиниха смъртта на 50 399 души, а почти 300 хиляди сгради бяха сринати, на площ колкото територията на България. Над 2,6 милиона души са настанени във временни домове, контейнерни и палаткови лагери.
Над 30 хиляди вторични труса са регистрирани в района през последните два месеца и продължават да държат в напрежение обществеността.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: