Консервираната риба тон е предимно замърсена с живак, опасно за здравето вещество. Това сочи доклад, публикуван във вторник, от френските организации Bloom и Foodwatch. Двете организации с нестопанска цел изискват от големите дистрибуторски вериги и публичните власти "да предприемат спешни мерки".

Изследването е направено върху 148 произволно избрани консерви риба тон от пет европейски страни (Франция, Германия, Англия, Испания и Италия) и резултатите показват, че 100% са замърсени с живак.

Екологичната асоциация казва, че повече от половината рибни консерви надвишават лимита на живак от 0,3 mg/kg, определен за други видове риба, отбелязва „Труд“.

Организацията Bloom твърди, че максимално допустимото ниво на живак не е определено според рисковете за човешкото здраве, за да не се повлияе на продажбите.

"Максималните нива на живак в рибата тон, които понастоящем са в сила в Европа, са определени въз основа на нивото на продължаващото замърсяване на рибата тон, а не въз основа на опасността, представлявана от живака за човешкото здраве, за да се гарантира, че 95% от рибата тон се продава", казват от Bloom, пише AFP, цитирана от Digi24.

Въздействие върху здравето

Живакът, токсичен метал, произхождащ до голяма степен от емисиите от електроцентрали, работещи с въглища, се счита от Световната здравна организация (СЗО) за едно от най-опасните вещества за общественото здраве.

В океана живакът се смесва с бактерии и се превръща в метилживак, още по-токсично производно, което засяга сериозно централната нервна система, съобщава цитираният източник. 

Излагането на това производно може да доведе до неврологични проблеми и поведенчески разстройства, съобщава Световната здравна организация (СЗО).

Във Франция марката риба тон Petit Navire е критикувана за съдържанието на живак от 3,9 mg/kg и неправителствени организации искат от Европейската комисия да намали лимита на живак за риба тон до 0,3 mg/kg, както в други видове риба, за да защити потребителите.

Bloom и Foodwatch поискаха: 

  1. Европейската комисия трябва да предприеме консервативна мярка за рибата тон (прясна и консервирана), като се приведе в съответствие с най-стриктното максимално ниво, което е определило за други видове: 0,3 mg/kg. Рибата тон е най-консумираната риба в Европа: тя трябва да бъде още по-строго регулирана; 
  2. Държавите-членки могат и трябва незабавно да активират предпазна клауза, за да забранят търговията с продукти от риба тон, надвишаващи 0,3 mg/kg живак на тяхна територия; 
  3. За да се запази здравето на най-чувствителните групи от населението, правителствата и общностите трябва да забранят всички продукти, съдържащи риба тон, в училищни столове, детски ясли, домове за възрастни хора, родилни отделения и болници.  

"Молим публичните власти да засилят регулацията без да чакат, дистрибуторите вече да не продават продукти под най-защитния праг“, обобщава исканията от организацията директорcj на кампанията на Foodwatch Камил Дориоз.