Снайперисти ще отстрелят от хеликоптери 10 000 диви едногърби камили, които застрашават местното население в Южна Австралия заради сушата, съобщава АФП, цитирана от "Монитор".

Местните власти потвърдиха, че в условията на небивалата горещина и суша големи стада камили застрашават водните резервоари и храната на обитателите на селищата в административния район на аборигените. Те често представляват заплаха и за автомобилистите. В някои случаи трупове на мъртви животни замърсяват важни водоизточници и културни обекти.

Над 10 000 едногърби камили трябва да бъдат унищожени в петдневната кампания в северозападната част на Южна Австралия. Стотици милиони животни загинаха през последните месеци в страната заради бушуващите пожари.

Едногърбите камили са внесени за пръв път в Австралия през 1840 г. за улесняване на транспорта на стоки. Близо 20 000 камили са купени от Индия за 60 години.

Заради благоприятните условия на живот и липсата на застрашаващи ги хищници те се размножават бързо и се превръщат в заплаха за водоизточниците, местната флора и фауна, а вече и за населението.

Днес Австралия е страната с най-многобройна популация диви едногърби камили в света, които според официални данни са 1 милион към 2000 г. След това популацията намалява с една четвърт заради сушата.

От септември Австралия се бори с няколкостотин големи горски пожара, които вече изпепелиха над 10 милиона хектара земя - горе-долу колкото площта на Исландия.

На предна линия са около 200 000 пожарникари доброволци, сред тях е дори бившият премиер Тони Абът.

Във вторник Андрю О'Дуайър - 36-годишен пожарникар доброволец, който загина точно преди Коледа, когато пожарната му кола бе преобърната от огнено торнадо - бе погребан с почести в Хорсли Парк, югозападно предградие на Сидни.

Това е третият пожарникар доброволец, загинал този сезон.

Глобалната кампания за даряване на средства, подета от австралийската комедийна актриса Селест Барбър, събра над 22 милиона лири стерлинги (28 милиона долара) за подпомагане на пожарникарите.

На практика пожарникарите са получили толкова много пари, че не знаят как точно да ги използват, признал Фицсимънс според в. "Гардиън", и разпределянето на средствата ще бъде истинско предизвикателство, "но приятно предизвикателство".