Седейки до плетеница от кабели, д-р Релига Сбигниев нервно се взира в монитор, за да види как реагира пациентът му след сърдечната трансплантация. На заден фон в десния ъгъл на стаята се вижда негова колежка, която изморена от операцията е заспала на пода.

1987: Операцията продължава 23 часа. Д-р Сбигниев бил новобранец в областта на сърдечната трансплантация, а този тип операции са считани за почти невъзможни по това време в Полша, където хирургът оперира.

Въпреки недоверието към него Сбигниев дава всичко от себе си и операцията протича дълго, но съвсем успешно.
Пациентът на операционната е Тадеус Житкиевич, който умира през 2017 г. – 30 г. след трансплантацията, надживявайки човекът, който му присажда ново сърце.

Лекари посочиха как по естествен път да намалим кръвното

Операцията е заснета от Джеймс Станфийлд, който по това време е на мисия в Полша, за да заснеме западналата здравна система. Снимката е избрана за снимка на годината от „Нешънъл Джиографик“ и е вместена в листа на стоте най-важни снимки в историята.

Д-р Релига Сбигниев завършва медицина през 1963 г. в Медицинския университет във Варшава. От 1966 до 1980 г. работи в болница във Варшава, където специализира хирургия. През 1973 г. се обучава за сърдечно-съдова хирургия в Ню Йорк, а през 1975 г. специализира и сърдечна хирургия в Детройт.
През 1973 г. придобива докторската си степен, а през 1981 г. се хабилитира, получавайки академично признание.

От 1980 до 1984 г. изнася лекции във Варшавския институт по кардиология, а през 1984 г. получава позицията на сърдечен хирург и директор на Кардиохирургическата клиника в Забрзе, Полша.

Новобранец в областта на сърдечните трансплантации, той успешно провежда първата за страната, а през юни 1995 г. се превръща и в първия хирург в Полша, присъдил изкуствена сърдечна клапа.

Д-р Релига Сбигниев бил страстен пушач,което довежда и до смъртта му на 8 март 2009 г. от рак на белия дроб. Погребението му е предавано на живо по телевизията.

Доц. д-р Добрин Василев: Ритъмни нарушения са предвестници на внезапната сърдечна смърт

На него присъстват както фотографът, заснел първата сърдечна трансплантация на хирурга, така и първият му пациент – вече 88-годишният Тадеус Житкиевич, със снимка в ръка.