Сърбия изпраща армия и полиция по границите си срещу мигрантите
В продължение на дни страната е разсъждавала какви мерки да предприеме
След заседанието на Бюрото, Вучич съобщи, че основни теми по време на срещата са били „ситуацията в Турция, мигрантската криза, конституционният ред и икономическото бъдеще на Сърбия, ситуацията в региона, опасността от тероризма и предотвратяването на потенциалните терористични заплахи".
"Мигрантската криза е най-тежкият проблем за Сърбия. В 7.00 часа тази сутрин на нашата територия имаше 2699 мигранти - 85% от тях са от Афганистан и Пакистан. Много малко са от Сирия. Ние се намираме в ситуация, в която хората от Афганистан и Пакистан нямат никакъв шанс да бъдат приети в ЕС, а при нас са пристигнали от страни на ЕС. Сърбия е длъжна да защити националните и държавните си интереси и поради тази причина приехме това предложение единодушно. След малко ще го изпратим и на президента", каза още Вучич. Според него в продължение на дни Сърбия е разсъждавала какви мерки да предприеме и поради поведението на съседите спрямо мигрантите.
"От началото на кризата Сърбия води отговорна и сериозна политика и демонстрира пълна солидарност и хуманност. Ние сме една от малкото държави, която в нито един момент не се опита да вдигне ограда. Сърбия няма да прави това нещо и в бъдеще", каза още премиерът. Той обеща много строги наказания за трафикантите на хора.
"Нашата задача е да търсим от ЕС общо решение, но решението не е в това - ще ви помогнем, а всеки ден при нас броят на мигрантите се увеличава със 600-700. Това не е помощ за приятели. Ако искате да ни помогнете - действайте, ако не - ние сами ще си помогнем", каза още Вучич.
В момента на сръбско-унгарската граница има около 2000 мигранти. На 5 юли властите в Будапеща въведоха нови, по-строги мерки за охрана на държавната граница. Само за няколко дни от Унгария в Сърбия бяха върнати около 700 нелегални мигранти.
Според властите в Белград най-много мигранти в Сърбия идват от България. Вътрешният министър Небойша Стефанович каза, че тази бройка стига до 300 души на ден.
Източник: БГНЕС
Последвайте ни
0 Коментара: