Сърп и чук: митичната емблема на страната на Съветите
Интересно е да се отбележи, че Камзолкин не само не е бил комунист, но и нещо повече, той бил дълбоко вярващ човек от обезпечено семейство. Над 10 години бил член на художествено-мистичното Общество на Леонардо да Винчи и прекрасно бил запознат със значението на символите. Преди всичко сърпът и чукът се асоциират с масонския символ "длето и чук". Тези предмети изразявали ясно определена цел (длето) и твърдото ѝ изпълнение (чук). В европейската религиозна емблематика чукът се асоциира с агресивната мъжка сила, както физическа (чукът на ковача Хефест в Гърция), така и със смъртоносната сила. Държат го в ръцете си боговете-гръмовержци славянският Сварог и скандинавският Тор. В Китай и Индия той е символ на разрушителното тържество на силите на злото.
Сега е трудно да се каже кое значение е вложил в рисунката си Камзолкин. Дали е изпълнявал само поръчка да изобрази съюза на селячеството и работниците или пък е вложил в този символ отношението си към революционната власт, избирайки символи на смъртта, войната и тържеството на злото.
Руският философ Алексей Лосев е направил следната оценка на герба:
"Този знак, който движи народните маси, е не просто знак, а и конструктивно-технически принцип за човешките действия и волевата устременост. <...> Тук пред нас е символът на единението на работниците и селяните, символът на Съветската държава".
В различни религии сърпът се интерпретира като смърт. Снопите и жътвата в християнството се отъждествяват с човешките души, които Жътварят, тоест Господ, прибира след края на света. Интересно е да се отбележи, че през Средновековието смъртта се е изобразявала не с коса, а именно със сърп. В езичеството на различни индоевропейски и славянски народи съществува богинята Мара или Морана – повелителката на смъртта, която по традиция в лявата си ръка държи сърп. В индуизма богинята на смъртта Кали, сестрата на Шива, държи сърп в лявата ръка. Интересен е и фактът, че на герба на революционна Австрия орелът също държи с левия си крак сърп. На съветския герб сърпът е разположен на същата страна.
Известният историк академик Юрий Готие записал през 1921 г. в дневника си:
"От няколко дни в Москва има една злободневна тема: как ще свърши това? Отговорът е в думите "чук, сърп" ("молот, серп" рус.), прочетени наобратно!"
Работата е там, че това звучи като "престолом" на руски или като престол –така московчани намеквали за диктаторските методи на болшевиките.
Името "Сърп и чук" са получили много населени места и железопътни платформи на територията на съвременна Русия, Украйна, Беларус и Казахстан. Един от най-големите стоманодобивни и металургични заводи в Москва, който преди революцията е бил собственост на френския търговец Юлий Гужон, бил преименуван на "Сърп и чук". Имало е дори специален златен медал "Сърп и чук", създаден от личния архитект и оформител на Сталин – Мирон Мержанов. Медалът се връчвал на героите на социалистическия труд и на кавалерите на ордена "Ленин" и се смятал за висшия медал в СССР. С него са били наградени общо 19 000 души.
Източник: Руски дневник
Последвайте ни
0 Коментара: