Отношенията между България и САЩ достигнаха до нивото на стратегическо партньорство, заяви премиерът Сергей Станишев след завръщането си от срещата на високо равнище Европейски съюз - САЩ в чешката столица Прага.
Премиерът посочи, че основните теми на разговор между лидерите на страните са били финансовата криза, промените в климата и международните отношения в Близкия Изток. Според Станишев за първи път има обща позиция и системен план на противодействие на кризата. Той добави, че е лично е поканил президентът на САЩ Барак Обама на официално посещение в България. "За първи път през последните месеци има обща позиция и системен план за противодействие на кризата на толкова високо ниво на водещите световни икономики , започвайки от темите, свързани с регулацията на финансовите пазари. Тези регулации трябва да бъдат много по-стриктни и ефективни, да гарантират прозрачността и да засягат всички основни структурни елементи на финансовите пазари”, каза Станишев. "Отношенията между България и САЩ достигнаха ниво на стратегическо партньорство, каквото никога не е имало от учредяването на дипломатическите отношения между България и Америка”, добави премиерът. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.