"НАТО продължава да гарантира, че в Москва няма място за погрешни изчисления по отношение на готовността ни да защитим всички съюзници", отбеляза Столтенберг.

Той подчерта, че укрепването на възпиращия и отбранителния капацитет на НАТО изисква осигуряването на ресурси за отбранителни планове и укрепването на трансатлантическата отбранителна индустриална база, което изисква инвестиции.

Алиансът е на прав път към постигането на тази цел. Очаквам 18 съюзници да изразходват 2% от своя БВП за отбрана през тази година. През 2024 г. европейските съюзници на НАТО ще инвестират общо 380 млрд. долара в отбрана.

За първи път това възлиза на 2 на сто от общия им БВП. До края на 2024 г. европейските съюзници и Канада ще похарчат за отбрана повече от 600 млрд. долара. Все още имаме какво да направим, но вече сме постигнали исторически напредък", заяви Столтенберг.

Той допълни, че на срещата е обсъдено и увеличаването на производството на боеприпаси, попълването на запасите и продължаването на подкрепата за Украйна.

"Трябва да преминем от бавното темпо на мирновременните условия към високоскоростното производство, което изискват конфликтите.

За целта производителите се нуждаят от подписани договори, а само през последните няколко месеца НАТО е подписала договори на стойност десет милиарда долара. Това помага на Украйна. Това прави НАТО по-силна и осигурява повече висококвалифицирани работни места в Европа и Северна Америка", каза още Столтенберг.

Той припомни, че учението "Непоколебим защитник" продължава. В най-големите военни маневри на НАТО през последните десетилетия участват приблизително 90 000 военнослужещи от всички 31 държави членки на Алианса и Швеция, което доказва способността на силите от целия пакт да защитават източния фланг.

Столтенберг отбеляза, че в рамките на министерската среща се е състояло заседание на Съвета НАТО-Украйна, на което украинският министър на отбраната Рустем Умеров е информирал колегите си за последните събития на място.

Министрите също така посочиха значението на продължаващата подкрепа за Украйна и от тази гледна точка припомниха обявената помощ от Канада, Финландия и Норвегия, доставката на оборудване и резервни части за самолетите F-16 и за противовъздушна отбрана, както и доставката на един милион безпилотни летателни апарати за страната и формирането на "коалиция за разминиране" на украинска територия.

"Всичко това ще помогне за спасяването на живота на украинците. Заедно съюзниците от НАТО осигуряват 99% от цялата военна помощ за Украйна. Нашият постоянен ангажимент е от съществено значение за запазването на свободата на Украйна", подчерта генералният секретар.

Той информира, че е взето решение за създаване на нов съвместен център за анализ, обучение и образование между НАТО и Украйна в полския град Бидгошч.

"Той ще позволи на Украйна да споделя уроците, извлечени от войната в Русия, и ще създаде структура, в която украинските сили да се обучават заедно със съюзническите си колеги. Ние ще продължим да подкрепяме Украйна. Заради украинската и за нашата сигурност", добави Столтенберг.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук