Много малко се знае за уникалната връзка между България и покойния бивш президент Джери Джон Ролингс, пише GhanaWeb.



Николас С. М. ван Стаалдуйнен

Българският консул в Гана, Негово Превъзходителство Николас С. М. ван Стаалдуйнен разкри пред GhanaWeb в ексклузивно интервю, че бившият президент е бил спасен от посолството (тогава в страната е имало българско посолство) през 1989 г., когато някои офицери са се опитали да го свалят с преврат.

Той намекна, че г-н Ролингс е бил скрит в багажника на дипломатическото превозно средство на тогавашния посланик на България в Гана.

Бил изведен на безопасно място в посолството на България в покрайнините на Акра. Стаалдуйнен отбелязва, че автомобилът е шофиран от ганайски шофьор, когото той идентифицирасамо като Джоузеф.

Въпреки че не можа да потвърди дали бившият президент Ролингс получил убежище в посолството, той намеква, че поради връзката между посланика и военния лидер той получил стая и достъп до мястото, когато и както пожелае.



Джери Джон Ролингс след първия му преврат

„Посланикът по това време ... беше твърд поддръжник на комунистическата партия в България и харесваше Гана заради социализма и пропагандата на г-н Ролингс като социалист. Така че му беше позволено да остане в посолството.

Знам, че имало инструкции  Ролингс да има право да влиза и излиза, както желае от българското посолство. Така че той се радваше на компанията на посланика ... ”, добавя Стаалдуйнен.

През септември 1989 г. майор Къридж Е.К. Каршига, полетен лейтенант Уилям Кофи Доми, ръководител на ескадрила Едуард Йехоен Акапу, майор У.М. Бинка, капитан Й.С. Атенгдем, лейтенант Д.К. Амеко, Квабена Донкор, Алхаджи Мохамед Абдулай Юсуф бяха арестувани от Бюрото за национални разследвания, сега НИБ, заради участието им в преврата срещу Джери Джон Роулингс.

Възхвалявайки първия президент на 4-та република на Гана, българският консул също отбелязва, че Гана се е превърнала в близък партньор на България заради бившия президент Ролингс.


Бившият лидер на Гана Джери Ролингс, който на два пъти завзе властта с военни преврати, но впоследствие въведе демократично управление в страната, почина през 2020 г. на 73-годишна възраст. През 1979 г. Ролингс свали от власт тогавашния лидер генерал Фредерик Акуфо. Скоро след това предаде управлението на гражданско правителство, но две години по-късно оглави нов преврат, осъждайки корупцията в правителството и слабото ръководство.

От 1981 до 1993 г. Ролингс управляваше като председател на съвместно военно-гражданско правителство. През 1992 г. беше избран за президент съгласно нова конституция и зае поста на следващата година, като изкара два мандата. После предаде властта на Джон Куфур, който го наследи през 2001.

Проверка на БЛИЦ установи, че  Николас С. М. ван Стаалдуйнен, холандски гражданин, е бил почетен консул на страната ни в Гана след 11-годишно прекъсване на дипломатическите ни отношения. В момента тази длъжност се заема от Мая Милчева Василева.

Превод: БЛИЦ