Страшни заплахи на японците да устроят на ВМФ на Русия “кървав морски път”
Доколко законни са действията на Русия и Китай и как би завършил за Япония опит за потопяване на кораби на руския флот в пролива Цугару?
Токио счете тази маневра за неприемлива и заплаши да уреди "кървав морски път" за руските кораби. Доколко законни са действията на Русия и Китай и как би завършил за Япония опит за потопяване на кораби на руския флот в пролива Цугару?
На фона на решението на японското правителство да изостри отношенията с Русия, радикалните настроения все повече се проявяват сред обикновените жители на страната. И така, читателите на японското издание „Асахи Шимбун“ реагираха гневно на преминаването на руско-китайски отряд военни кораби през Цугару - международния пролив Сунгар към Тихия океан, което се случи на 18 октомври.
„Проливът трябва да се превърне в „кървав морски път”. Не трябва да се позволява на Русия да се чувства ненаказана“, гласи едно от мненията под статията. „Трябва да преместим противокорабните ракетни батареи по-близо до пролива Цугару. Ако руснаците и китайците се появят - веднага стреляйте. Така ще ги научим да бъдат внимателни“, коментира друг.
„Преминаването на руско-китайската ескадрила през пролива Цугару е по-опасно от севернокорейските ракети. Това е право в Япония “, смята трети. „Ако Русия и Китай поискат, те ще превземат Хокайдо и цяла Северна Япония за миг!“ - изразява притеснения четвърти. „Ако Русия и Китай влязат в истински военен съюз, те ще превземат целия свят“, обобщава пети.
Във вторник японският вестник „Йомиури Шимбун“ също публикува статия за ученията на руски и китайски моряци в Японско море, което предизвика безпокойство сред читателите.
Припомняме, че корабите на ВМС на Русия и на Китай в ученията „Морско взаимодействие – 2021“ отработиха борбата с мини в Японско море. Руският флот в ученията е представен от големия противоподводен кораб "Адмирал Пантелеев", корвети "Герой на Руската федерация Алдар Циденжапов" и "Громко", два миночистача, подводницата „Уст-Болшерецк“, както и ракетен катер и спасителен влекач.
От военноморските сили на Народноосвободителната армия на Китай (НОАК) участват разрушителите „Кун Мин“ и „Нан Чан“, корветите „Бин Жоу“ и „Лю Жоу“, както и дизелова подводница, интегриран кораб за доставка и спасителен кораб. Освен кораби, в руско-китайските учения участваха 12 самолета и хеликоптера от военноморската авиация на Тихоокеанския флот и ВМС на НОАК.
На 19 октомври заместник-генералният секретар на правителството на Япония Йошихико Исозаки обяви, че пет руски и пет китайски военни кораба за първи път са преминали едновременно през пролива Цугару в посока от Японско море към Тихия океан. От местното министерство на отбраната уточниха, че преминаването на кораби е извършено в съответствие с международните правила, без да се нарушават границите на териториалните води.
„Това са планирани учения, провеждани от Русия и Китай като фактически военни съюзници, обединени от общ източник на заплаха под формата на западната военна машина, водена от САЩ“, каза Константин Сивков, доктор на военните науки. „Нашите кораби не се перчат, а практикуват съвместното използване на силите си за отблъскване на военна заплаха. И е добре, ако японците направят правилните изводи от това“, допълни той.
Сивков обърна внимание, че на ученията участват подразделения, които изпълняват строго военни задачи, „те не се занимават с издирване и залавяне на морски разбойници, пирати и бандити“.
„По време на такива учения обикновено започва така наречените щабни игри, когато се моделират пълномащабни сценарии на конфронтация с една или друга сила. В нашия случай, разбира се, говорим за САЩ, Япония, Австралия и, предполагам, Великобритания“, уточни експертът.
„Следователно воплите на японците, че нямаме право да преминаваме през Цугару между японските острови Хоншу и Хокайдо, наистина нямат основания.
Първо, този проток не е напълно затворен от териториалните води на Япония. Това означава, че сме действали абсолютно законно. Второ, ако Япония извърши атака срещу нашия флот, както говорят някои горещи глави, те трябва да разберат, че Русия ще влезе в битка“, коментира Сивков.
В същото време истинското значение на съвместното преминаване на китайски и руски кораби през пролива все още е трудно да се оцени, каза военният експерт. „Но според мен самото събитие е важно - мина добре. В резултат на това за всички става ясно, че ние - Русия и Китай - решаваме задачите си за отблъскване на евентуална агресия от САЩ и техните съюзници ", добави той.
„Като цяло всичко това прилича на събитията от руско-японската война, включително нападението срещу Порт Артур. Трябва да се признае, че днес японският флот превъзхожда потенциала на нашия тихоокеански флот, но новият Порт Артур е все още далеч.
В същото време нашите ударни оръжия са по-мощни: имаме ракетни комплекси „Оникс“ и ракети „Гранит“, военноморски самолети с ракети, а скоро ще има и морски версии на хиперзвукови системи, които ще неутрализират потенциала на японските разрушители, “, каза източникът.
„От друга страна, по отношение на количествените показатели силите не са равни: японският флот е приблизително 2-2,5 пъти по-голям от руския. А в близък бой техните кораби са по-добри. Друг е въпросът, че ние абсолютно ги превъзхождаме в ракетите с голям обсег, така че те дори няма да могат да се доближат до нас “, увери специалистът.
„Пекин също може да ни предостави услуга. Той ще използва именно числеността, тъй като по отношение на качеството китайският флот сериозно губи от японците. Независимо от това, ВМС на Китай разполагат с два пълноценни самолетоносача, нови са на път, няколко десетки разрушители, фрегати с ракети с обхват 500 километра, и свои собствени стратегически крилати ракети “, каза Сивков.
„Освен това в днешно време на Запад често има глупости от 90-те, че уж се противопоставят на военни блокове. Но в действителност е обратното. САЩ създадоха блока АУКУС в този регион. Не забравяйте за НАТО. В такива условия ми се струва наивно да се срамуваме от собствените си блокове. Русия и Китай трябва да помислят как да се обединят в такъв съюз и да включат своите съюзници в него “, заключи Сивков.
„Но ако си представим, че японците започнат да потопяват корабите на руския флот в пролива Цугару, това би довело до пълномащабен военен конфликт между страните“, каза военният експерт Алексей Леонков.
В този случай ще бъдат използвани не само флота и комплексите за брегова отбрана на двете страни, но и армията. „Винаги е необходимо да се оцени целият набор от оръжия, участващи в конфликта, а не отделните му части“, добави той.
„Подобна провокация би била фатална за Япония, въпреки наличието на нейните развити сили за самоотбрана“, убеден е експертът. „Токио ясно разбира това, така че нямат сценарии за истински военен конфликт с Москва.
Такива неща обикновено се правят от националистическите сили на Страната на изгряващото слънце, които поставят под въпрос резултата от Втората световна война. Но този вид градски луди все пак не съществуват в японските правителствени кръгове. Следователно хипотетичен сценарий на конфронтация между двете страни от военна гледна точка не подлежи на обсъждане“, допълни той.
„Днес Япония има сложни отношения, преди всичко с Китай, а след това и с Русия“, казва Олег Казаков, старши научен сътрудник в Центъра за японски изследвания към Института за Далечния изток на РАН. Според него „именно в КНР, както и в КНДР, японците виждат реална заплаха за сигурността“, „няма такива претенции към руснаците“.
„Но предвид нивото на взаимодействие между Русия и Китай във военната сфера, негативното отношение на японците към китайците се пренася и върху руснаците. Това се отразява лошо на отношенията ни“, допълва събеседникът: „Японските политици често ни съветват да си взаимодействаме внимателно с Пекин, но Москва има собствено разбиране за това какво трябва да се направи във външната политика“.
„Като цяло триъгълникът Москва-Пекин-Токио е сложен, подвижен и многостранен проблем. Едно нещо е стабилно – японците винаги ще се възмущават от военните учения, независимо кой ги провежда. Няма измъкване от това“, смята експертът: „Но сега виждаме само реторика, която наистина се подкрепя от широка част от японското общество."
„Не трябва да забравяме, че Япония има свой изключителен интерес в Русия по отношение на сключването на мирен договор, с помощта на който иска да върне така наречените северни територии, тоест нашите Южни Курили.
Мисля, че Япония ще продължи контактите с Руската федерация по този въпрос“, предупреждава той: „Но ако страните не уредят този въпрос, са възможни локални военни конфликти в региона, в които могат да бъдат въвлечени и други страни."
Освен това страхът на японския народ от близостта на чуждестранни войски може бъде в полза на част от местните власти. В Япония са предимно консервативни политици.
Те действат предпазливо, особено след Втората световна война. „Американците всъщност наложиха конституцията от 1947 г. на японците, която по същество им забранява да имат армия. Трябва да им отдадем дължимото - Япония наистина почти не е влизала в конфликти напоследък“, допълни той.
„Но аз виждам тенденция: усещането за реална заплаха от Китай и Северна Корея се възприема негативно от обикновените японци и политиците наистина използват това, за да изменят или премахват клаузата за мир от конституцията.
По-голямата част от населението е против подобни промени, но под натиска на КНР и експериментите, които КНДР провежда с ядрени бойни глави, японците са ужасени. В резултат на това някои политици приемат тези страхове и ги надграждат, представяйки своите предложения и закони. Така те искат да превърнат Япония в „по-нормална“ държава по отношение на отбранителните способности“, заключва Казаков.
Ростислав Зубков, Елена Лексина
Последвайте ни
4 Коментара: