Бившият главен икономист на Световната банка и носител на Нобелова награда за икономика Пол Ромър разкритикува в интервю за Франс прес "липсата на почтеност" на бившия ръководен екип на банката, включително на главния изпълнителен директор Кристалина Георгиева, която впоследствие оглави МВФ, съобщиха от Труд.

"Когато повдигах някои въпроси, Кристалина се опитваше да замаскира, да прикрие", посочва той. "Бях ръководен от хора, на които липсваше почтеност. Беше нетърпимо", разказва Ромър пред АФП.

Скандалът около Кристалина Георгиева се разгаря, замесиха и Дянков

Икономистът упреква Георгиева, че е искала да прикрие разногласия по методологията на доклад, накарали Пол Ромър да подаде оставка през януари 2018 година. Тогава той проявил особена критичност по отношение на произволни промени, извършени в методологията, които били във вреда на други страни, особено на Чили.

Снощи Световната банка (СБ) обяви, че е решила да спре изготвянето на годишния си доклад "Да правиш бизнес ("Doing Business") заради установени нередности в докладите за 2018 и 2020 година.

В разследване на нередностите при обработката на данни се говори за оказване на "натиск" от страна на високопоставени служители на банката, включително от тогавашния главен изпълнителен директор Кристалина Георгиева, за повишаване на рейтинга на Китай през 2017 година.


В същото време членът на Камарата на представителите на американския парламент  Френч Хил недвусмислено поиска оставката на Георгиева, като заяви в Туитър:

"Докладът повдига сериозни въпроси за мотивацията на българката, докато е била в Световната банка. Ако обвиненията се потвърдят, бордът на МВФ трябва незабавно да направи оценка на службата й на ръководната позиция". 
 



ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ