Отношенията на САЩ със съюзниците им навлизат в криза след изтичането на секретни документи на американското разузнаване, пише в заглавие в. "Политико".

Служители в Лондон, Брюксел, Берлин, Дубай и Киев питат Вашингтон как тази информация е изтекла в интернет, предава БТА.

Високопоставени представители на САЩ се надпреварват да успокояват разочарованите и объркани съюзници от Европа през Близкия изток до Киев след изтичането на строго секретна информация за войната в Украйна и други глобални проблеми.

След разпространяването на новината за изтичането на документите миналата седмица високопоставени представители на разузнаването, Държавния департамент и Пентагона се свързаха с колегите си, за да потушат безпокойството във връзка с публикуването на информацията, казаха четирима служители - един американски, двама европейски и един член на алианса "Пет очи" - запознати с тези разговори.

Единият от тях каза, че членовете на "Пет очи" - разузнавателният алианс на САЩ, Канада, Великобритания, Австралия и Нова Зеландия - са поискали Вашингтон да ги осведоми по въпроса, но все още не са получили отговор по същество.

Отделно са изпратени запитвания до Службата на директора на националното разузнаване, ЦРУ и ФБР.

Междувременно служители в Лондон, Брюксел, Берлин, Дубай и Киев питат Вашингтон как информацията се е озовала в интернет, кой е отговорен за изтичането и какво правят САЩ, за да гарантират, че информацията е премахната от социалните мрежи. Те също така поставиха под въпрос дали правителството на Байдън предприема стъпки за ограничаване на разпространението на бъдеща разузнавателна информация.

Вчера сутринта американски служители са казали на съюзниците, че американското правителство разследва случая и все още се опитва да разбере пълния обхват на изтичането, казаха европейски служители, цитирани от "Политико".

Украйна отдавна се безпокои, че информацията, която споделя със САЩ, може да излезе наяве. "Този случай показа, че украинците са били абсолютно прави за това“, каза един от европейските служители, който като други поиска да остане анонимен, за да говори за чувствителното изтичане. „Сега американците са длъжници на украинците. Те трябва да се извинят и да ги компенсират", допълни служителят.

Пентагонът работи денонощно, за да открие източника на изтичането на поверителни документи, пише в заглавие в. "Файненшъл таймс".

Министерството на правосъдието на САЩ е образувало наказателно дело за изтичането на документите.

Американски служители в сферата на отбраната казаха, че все още се опитват да оценят мащаба на изтичането на информация, и добавиха, че повечето от документите изглеждат автентични и покриват широк кръг теми, свързани най-вече с руската инвазия в Украйна, посочва британското издание.

Вестникът привежда думите на говорителя на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби, който каза: "Не знаем кой стои зад това. Не знаем какви са мотивите му... и не знаем какво още може да излезе на бял свят". Освен за войната в Украйна сред изтеклите документи са и такива, свързани с Китай, Иран, Южна Корея и Израел.

Близо 50 страници документи, видени от в. "Файненшъл таймс", сочат също, че американското разузнаване черпи информация от руски военни на високо равнище и може да получава от тях информация, която ежедневно да предоставя на Украйна.

САЩ се опитват да поправят отношенията си с ключови съюзници след разкритията, че Вашингтон е шпионирал някои от тях, пише в заглавие в. "Гардиън".

Американският министър на отбраната Лойд Остин разговаря с южнокорейския си колега след разкрития, че САЩ са шпионирали вътрешни дискусии в Сеул, свързани с оръжейни доставки.

Разкриването на строго секретните материали представлява най-сериозния удар срещу системата за национална сигурност на Вашингтон от много години насам, като включва подробности за липсата на боеприпаси в Украйна и методите на САЩ за събиране на разузнавателна информация, използвани срещу Русия, отбелязва британското издание.

Египет тайно е планирал да достави на Русия ракети, сочат изтеклите документи на разузнаването на САЩ, пише в заглавие в. "Вашингтон пост".

Египетският президент Абдел Фатах ас Сиси е планирал през февруари страната му да произведе 40 000 ракети за Русия и е инструктирал служителите си да държат това в тайна, за да "се избегнат проблеми със Запада".

Част от строго секретен документ с дата 17 февруари обобщава предполагаеми разговори между Ас Сиси и висши египетски военни и също така споменава планове за доставка на Русия на артилерийски снаряди и барут. Според документа Ас Сиси инструктира служителите да пазят производството и доставката на ракетите в тайна, "за да се избегнат проблеми със Запада", посочва американското издание.

В отговор на въпроси за документа и достоверността на разговорите, които описва, посланик Ахмед Абу Зейд, говорител на египетското външно министерство, каза, че "позицията на Египет от самото начало се основава на ненамеса в конфликта в Украйна и ангажимент да се поддържа равно отстояние и от двете страни", като същевременно потвърди подкрепата на Египет за Устава на ООН и международното право съгласно резолюциите на Общото събрание на ООН.

"Продължаваме да призоваваме двете страни да прекратят враждебните действия и да постигнат политическо решение чрез преговори“, заяви той.

Представител на правителството на САЩ, говорейки при условие да остане анонимен, за да се изкаже по деликатната тема, посочи: "Не сме запознати с изпълнението на този план."

"Не сме виждали (обаче) това да се случва", добави той, визирайки предполагаемите планове на Египет да снабдява Русия с боеприпаси.