Световните цени на хранителните продукти достигат шестгодишен връх
Индексът на млечните продукти се покачва с 0.9%
Световният индекс на цените на хранителните продукти се повишава за шести пореден месец през ноември, като достига близо шестгодишен връх.
Показателят регистрира най-силното си месечно повишение от юли 2012 година насам, показват данните на Агенцията по храните на ООН, цитирани от Ройтерс.
Ценовият индекс на Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН измерва месечните изменения на цените на кошница от продукти, сред които са зърнените култури, маслодайните растения, млечните продукти, месото и захарта.
През ноември индикаторът нараства с близо 4 пункта до ниво от 105 пункта.
Базираната в Рим организация посочва, че реколтата от зърнени култури в световен мащаб вероятно ще достигне рекордно ниво през 2020 година, въпреки че FAO леко занижи предишните си прогнози.
Въпреки това индексът на цените на зърнените култури на агенцията скочи със 2.5% през ноември в сравнение с предходния месец и вече е с близо 20% над миналогодишните нива.
Една от главните причини за силния ръст на хранителния ценови индекс е увеличаването на цените на растителното масло - те нарастват с цели 14.4% на месечна база благодарение главно на поскъпването палмовото масло в резултат на рязкото намаляване на глобалните запаси.
Средните цени на захарта се увеличават през ноември с 3.3% на месечна база на фона на опасенията за дефицит в световното производство, тъй като лошото време засегна перспективите за реколтата в Европейския съюз, Русия и Тайланд.
Индексът на млечните продукти се покачва с 0.9% през миналия месец, достигайки почти 18-месечен връх в резултат на по-високите цени на маслото и сиренето.
Индексът на месото също се повишава през ноември с 0.9% на месечна база, слагайки по този начин край на серията от два поредни месеца на спад. Той обаче все още е с 13.7% по-нисък в сравнение с ноември 2019 година.
Последвайте ни
0 Коментара: