Прибързаното вдигане на блокадата може да бъде по-неблагоприятно за икономиката. За това предупреди на пресконференция ръководителят на програмата за извънредни ситуации на СЗО Майкъл Райън, цитиран от световните осведомителни агенции.

Според него всяка страна трябва да направи собствен анализ какъв ефект би имало върху икономиката й "да се държат затворени определени сектори, но и до какво може да доведе отварянето им" и увери, че е важно да се поучим от опита на всяка страна, както и да го споделяме.

От своя страна генералният директор на СЗО д-р Тедрос Гебрейесус заяви, че независимо че "блокадите в Европа се облекчават със спада на новозаразените", организацията апелира страните да "намират, изолират, изследват и лекуват всички случаи на Covid-19, както и да проследяват всяко контактно лице, за да гарантират, че тази тенденция ще се запази".

Той изрази притеснението на СЗО заради нарастващата тенденция на заразени в Африка, Източна Европа, Латинска Америка и някои азиатски страни и заяви, че "пандемията няма скоро да свърши".

Припомняме, премиерът на Италия Джузепе Конте съобщи на 26 април, че от 4 май страната ще разхлаби ограничителните мерки - ще бъде подновено промишленото производство и строителните дейности, както и ще се отворят парковете. Събирането на хора обаче продължават да са забранени.

Правителството на Испания също реши да въведе облекчаващи мерки в строгата блокада. Премиерът Педро Санчес обяви, че от тази неделя децата под 14 години могат да излизат на улицата за първи път от 6 седмици насам.