"Ремдесивир" не подобрява шансовете за оцеляване при COVID-19, показа голямо проучване на Световната здравна организация (СЗО), цитирани от "Файненшъл таймс" .

Това е крайно неочакван обрат на констатациите, направени в САЩ по-рано тази година за препарата.

"Файненшъл таймс" цитира резултати от проучването на СЗО "Солидарност", което оценява ефектите на четири потенциални схеми на лечение, включително "Ремдесивир", хидроксихлорохин, анти-ХИВ комбинирано лекарство от лопинавир / ритонавир и интерферон, при 11 266 хоспитализирани пациенти.

Хидроксихлорохинът и лопинавир / ритонавир бяха спрени през юни, след като се оказаха неефективни, но останалите изпитвания продължиха в над 500 болници и 30 държави, заяви главният учен на СЗО Сумия Суминанатхан.

Проучването установи, че нито едно от леченията не е "съществено повлияло на смъртността" или е намалило необходимостта от обдишване на пациентите.

Констатациите са особено мрачна новина за САЩ, където "Ремдесивир" е едно от двете лекарства, получили спешно разрешение от Управлението на храните и лекарствата (FDA).

Изследвания на правителството на САЩ предполагат, че лекарството подобрява шансовете за оцеляване и съкращава времето за възстановяване. Антивирусният препарат дори се използва за лечение на президента Доналд Тръмп.

Федералното правителство вече е натрупало запаси от лекарството.

Курсът за лечение с препарата възлиза на 2340 щатски долара.

От компанията производител на "Ремдесивир" твърдят, че медикаментът е намалил времето за възстановяване от COVID-19 с пет дни в сравнение с пациентите на плацебо в проучване с 1062 пациенти. Резултатите са публикувани в New England Journal of Medicine.