На 15 януари депутатите отхвърлиха сделката на Тереза Мей с рекордното мнозинство от 230 души. Те се върнаха в Камарата на общините на 29 януари, за да обсъдят отговора на правителството. Мнозинството гласува в подкрепа на незадължително изменение, което отхвърля “Брекзит“ без сделка, както и в в подкрепа на преразглеждане на поправката относно предпазният механизъм за границата в Ирландия (гаранция, че ирландската граница ще остане отворена, ако Великобритания не постигне дългосрочна търговска сделка с ЕС), пише novini.london.

Така хронологично изглежда това, което до момента се случи с „Брекзит“. Големият въпрос е – какво следва?

Разбира се, първият опит на премиера беше, да опита предоговаряне на споразумението с ЕС. От Брюксел обаче бяха категорични, че споразумението е окончателно и не подлежи на допълнителни договорки.

Ако депутатите не са удовлетворени от каквато и да е коригирана сделка, поставена пред тях, те могат да я отхвърлят отново. Тереза ​​Мей също е обещала, че дори и да не може да получи промените, които тя иска, тя ще се върне в Камарата на общините в средата на февруари и ще даде възможност на депутатите да продължат дебата.

И какво тогава? Това са някои от опциите.

1. Няма сделка

Ако Парламентът не се съгласи на сделката и нищо друго впоследствие не се случи, се стига до „Брекзит“ без сделка. Законът вече е в сила, което означава, че Обединеното кралство ще напусне ЕС на 29 март 2019 г.

2. Основно предоговаряне

Правителството може да предложи да се договори напълно нова сделка за “Брекзит“. То ще отнеме известно време и почти със сигурност ще изисква активиране на член 50, за да се забави “Брекзит“.

За да се случи удължаването на периода по излизане на Великобритания от ЕС, Обединеното кралство трябва първо официално да отправи искане към ЕС за удължаване. Това може да се случи само, ако всички държави от ЕС се споразумеят при гласуване на Съвета на ЕС.

Второ, правителството ще трябва да внесе закон, за да промени дефиницията на „ден на излизане“ в в Закона за напускане от ЕС. Депутатите ще получат възможност да гласуват за тази промяна. ЕС от своя страна може да откаже да участва отново в преговорите.

3. Друг референдум

Вместо всичко до тук, правителството може да реши да проведе нов референдум. Както и при предоговарянето, това ще изисква удължаване на член 50. Вече е твърде късно да се проведе референдум преди 29 март.

Експерти от Университетския колеж в Лондон, базирайки се на конституцията, предполагат, че минималното време за всички необходими стъпки за провеждане на нов референдум, е около 22 седмици.

4. Нови избори

Тереза ​​Мей може да реши, че най-добрият изход от задънената улица ще бъде провеждането на предсрочни парламентарни избори - за да получи политически мандат за сделката.

Тя няма властта просто да свика избори. Но, както и през 2017 г., тя може да поиска депутатите да гласуват за предсрочни избори съгласно Закона за срочните парламенти. Както и при "предоговарянето" и плановете за референдум, този начин на действие би могъл да включва и искане към ЕС да се активира член 50.

5. Още един вот на недоверие

Той може да бъде внесен по всяко време. Той ще даде възможност  на депутатите да гласуват дали искат правителството да продължи. Предложението трябва да бъде формулирано: „Парламентът няма доверие в правителството на Нейно величество“.

Ако мнозинството от депутатите гласуват за предложението, то започва 14-дневно отброяване.

Други възможности

Съдът на Европейския съюз постанови, че е законно Обединеното кралство да отмени едностранно член 50, за да отмени „Брекзит“ (без да е необходимо съгласие от останалите 27 държави от ЕС).

Всичко това, нагледно, можете да видите в схемата по-долу: