В Европа започнаха клиничните тестове на експериментални лекарства за лечение на COVID-19 при хиляди пациенти, предава Euronews, цитира от "Фокус".

Част от тестовете е и лекарството хидрохлорохин, по-рано използвано за лечение на малария.

Тестовете ще включват 3200 пациенти от Нидерландия, Белгия, Люксембург, Великобритания, Франция и Испания. Те започнаха първо във Франция, където по-рано лекарствата бяха изпитани при 800 пациенти.

Лекарствата, които чиято ефективност ще бъде изпитана, са антивирусните препарати ремдесивир (по-рано използван в борбата с еболата), ритонавир/лопинавир (използван срещу ХИВ) и хидрохлорохин.

"Списъкът на тези потенциални лекарства е базиран на екперименталните лечения, считани за приоритетни от Световната здравна организация (СЗО)", заяви Флорънс Адер, френски специалист по инфекциозни и тропически болести от болницата в Лион.

Тя е ръководител на тестовете, които ще се проведат във Франция, и заяви, че те ще бъдат "пластични", което означава, че ако някое от лекарствата се окаже неефективно, то ще може да бъде заменено с друго.

Най-обещаващият препарат е хидрохлорохина - лекарство, за което се говори много в медиите като потенциален лек в борбата с коронавируса. То представлява по-малко токсична версия на хлорохина - лекарство против малария, разработено през 40-те години на миналия век.

До момента този препарат е бил изпробван при 24 души от Марсилия, заразени с COVID-19. Резултатите от изпитанията бяха публикувани по-рано и сочат, че въпреки малкия мащаб на изследването лекарството е обещаващо. То предизвика "намаляване/изчезване" на вируса в много от пациентите.

"След шест дни имаше много сериозна разлика между тези, които получиха лекарството, и останалите", заяви експертът по инфекциозни болести Дидие Раул, ръководител на института в Марсилия, където са проведени изпитанията.

Според него 75% от всички пациенти са се почувствали по-добре, след като са били лекувани с хидрохлорохин.

Той каза, че някои пациенти също така са демонстрирали значително подобрение в рамките на само 48 часа. Тестовете на лекарството продължават.

Все пак много експерти смятат, че е още много рано да се говори за ефективен лек срещу COVID-19.

"Това не е първата епидемия, където имаме надежда за лечение и се оказва, че то не работи в крайна сметка. Надеждата е достатъчна за нас, за да направим всичко по силите си и да потвърдим дали (лекарството) работи или не", заяви по повод тестовете френският министър на здравеопазването Оливие Веран.

СЗО също предупреди страните да внимават и да не се доверяват на "нетествани лекарства".

"В момента няма лекарство, което да е било доказано като ефективно срещу COVID-19", заяви ръководителят на СЗО Тедрос Гебрейесъс. Той все пак похвали усилията на учените, които се опитват да открият такова, но също така предупреди, че "използването на нетествани лекарства" може да предизвика "фалшива надежда".

"Никой в медицинския свят не казва, че професор Раул погрешно смята, че хлорохинът може да бъде ефективен в лечението срещу коронавируса, но медицината не се практикува чрез публикации и въз основа на изпитания на 24 пациенти”, казва Мишел Саймс, френски хирург и медицински коментатор пред RTL.