Втората среща на върха между Доналд Тръмп и Ким Чен-ун завърши с неуспех, като двете страни бяха далеч по централните въпроси за разоръжаването и облекчаването на санкциите, пише британският в. The Guardian, цитиран от "Фокус". Внезапното приключване на срещата в Ханой, която беше скъсена с няколко часа, беше неуспех и за двамата лидери, които бяха направили дълги пътувания - Ким по релсите,а Тръмп по въздух - в очакване, че сделката е наблизо.

Няма планове за трета среща на върха, но САЩ изразиха готовност да продължат преговорите на по-ниско ниво. Крахът на разговорите между двамата лидери настъпи внезапно. Късно в сряда вечерта Белият дом разпространи подробни планове за преговорни сесии, работен обяд и церемония по подписването на съвместно споразумение. Когато двамата лидери се събраха отново в четвъртък сутринта, те изглеждаха мрачни и предпазливи относно възможността за сключване на сделка. Няколко часа по-късно срещата на върха беше отменена. Церемонията по подписването беше отменена и официалният обяд остана неизяден. Приборите на масата и картоните с имената не бяха използвани в празната трапезария на хотел „Метропол“, мястото на срещата на върха, тъй като лидерите се върнаха в собствените си хотели.

В своята версия на събитията Тръмп заяви, че сделката е провалена, защото Ким иска пълно вдигане на санкциите за демононтирането на главния ядрен комплекс в Йонбьон, но САЩ искат да извадят от строя и други ядрени съоръжения, включително скрити места. „Беше основно за санкциите“, каза Тръмп на пресконференция в Ханой. „Искаха санкциите да бъдат вдигнати изцяло и ние не можехме да направим това ... Понякога трябва да се разходиш, а това беше само един от онези пъти“. „Има несъответствие. Трябва да имаме санкции“, каза той. „Има несъответствие. Трябва да имаме санкции и той да иска да премахне всички ядрени оръжия. Но той иска просто да го направи в райони, които са по-малко важни, отколкото в тези, които искаме“.

Северна Корея оспори версията на Тръмп за събитията. На внезапно планираната пресконференция в Ханой, севернокорейският външен министър Ли Йон Хо заяви, че Пхенян само е поискал частично санкционно облекчение в замяна на затварянето на Йонбьон. Той каза, че САЩ са загубили възможността, която „може да не дойде отново” и позицията на Пхенян няма да се промени, дори ако САЩ се стремят към понататъшни преговори. Тръмп обаче заяви, че статуквото ще продължи, като Северна Корея ще спира ядрените и ракетните изпитания, докато САЩ няма да участват в съвместни военни учения с Южна Корея, срещу които американският президент се противопоставя по принцип.

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео каза, че прекъсването на преговорите е отчасти причинено от различията по отношение на последователността на ядреното разоръжаване и вдигането на санкции. САЩ искат Северна Корея да постави сегашния си арсенал, за който се смята, че се състои от няколко десетки бойни глави, някои от които са монтирани на ракети, на масата за преговори, заяви той. Помпео каза, че преговорите по ядрените въпроси ще се подновят бързо, въпреки че не са планирани нови срещи. Тръмп излетя от Ханой в късния следобед, а Ким остана в града за разговори с виетнамското ръководство и ще направи 70-часовото пътуване с кола и влак до Пхенян през уикенда. Не е ясно дали ще спре в Пекин да се срещне с китайския президент Си Дзинпин. Южнокорейски дипломат каза, че Сеул удивен от резултата. „Беше шок. Опитваме се да разберем какво се случи“, каза дипломатът.“Трябва да гледаме какво се случва зад кулисите“.