Голяма част от руския Сибир е покрит с вечна замръзналост, която прави практическо невъзможно строителството и селското стопанство в този район. Според американски и руски учени, цитирани от The Huffington Post, обаче неизбежното повишение на температурите и количеството на валежите до 2080 г. ще направят условията в азиатската част на Русия по-комфортни. И тук ще започнат да се стичат климатични мигранти.

Всички знаем, че Русия е огромна. Тази страна е почти два пъти по-голяма от Канада, а по площ тя е горе долу колкото повърхността на Плутон. Населена е съвсем слабо: на един жител се пада четири пъти по-голяма територия, отколкото на един американец.

Но огромният Сибир се откроява дори по руските стандарти. Сибир заема 77% от територията на Русия, а в него живеят едва 27% от населението на страната (39 млн. души). Основната причина за това е климатът. Голяма част от Сибир е покрита с вечна замръзналост, което прави практически невъзможно строителството и селското стопанство. Валежите тук също са малко, което не облекчава живота на местното население.

Ситуацията може да се подобри до известна степен по една неочаквана причина – заради климатичните промени. Според учени от Изследователския център на НАСА "Лангли" и Красноярския научно-изследователски център неизбежното повишение на температурите и количеството на валежите до 2080 г. ще направи условията за живот в азиатската част на Русия доста по-комфортни. Учените прогнозират, че суровият климат ще стане по-мек и по-благоприятен. Благодарение на това вероятно Сибир ще стане девет пъти по-удобен за живот за хората и тук ще започнат да се стичат климатични мигранти.


В изследването учените са разгледали два сценария за затоплянето. При по-малко драматичния сценарий до 2080-те години средните януарски температури в Сибир ще се покачат или с 3,4 градуса, или с 9,1% градуса по Целзий (при по-резки изменения). Юлските температури ще нараснат в по-малка степен: с 1,9 или с 5,7 градуса. Средното количество на валежите годишно ще се увеличи до 60 мм при първия сценарий и до 140 мм при втория.

При всяко положение до 2080 г. сибирският климат ще стане доста по-топъл и по-мек. Зоната на вечната замръзналост ще се свие сериозно на североизток. Условията за живот тук ще се подобрят от три до девет пъти.

По-топлият климат ще увеличи селскостопанския потенциал на Северен Сибир, се посочва в статията, цитирана от inosmi.ru. Разбира се, не всичко е толкова розово. Недостигът на плодородна почва може да ограничи селското стопанство в региона независимо от затоплянето на климата. Възможни са проблеми и с топенето на вечната замръзналост, като например разрушение на важна инфраструктура и домове.