Американските изтребители F-16, от които Украйна ще има между 60 и 80 единици, никога досега не са срещали съвременни системи за противовъздушна отбрана като С-400 в реални битки. Стелт системите, които скриха F-16 от системите за противовъздушна отбрана в Близкия изток, няма да помогнат в Украйна, пише The National Interest.

„Важно е да запомните, че руските системи за противовъздушна отбрана С-300 и С-400 са най-модерните, с които тези изтребители са се сблъсквали в съвременната война. F-16 не е стелт изтребител и като такъв остава силно уязвим за откриване и атака от руската противовъздушна отбрана, точно както останалите изтребители на Украйна по време на този конфликт.

Статията също така отбелязва, че руските войски ще се насочат към F-16 като приоритетни цели, какъвто беше случаят с танковете Abrams и Leopard.

Това е не само удар по престижа на САЩ и боен трофей, но и важна задача от тактическа гледна точка – колкото по-малко такива изтребители има Украйна, толкова по-малко ефективни ще бъдат те, което е логично.

Журналистите смятат, че повечето от тези самолети ще бъдат унищожени на пистите, преди да бъдат използвани във въздуха.

Новите (стари) изтребители на Украйна се прехвърлят от инвентара на Дания, Холандия, Белгия и Норвегия - и докато тези самолети споделят същия дизайн като американските F-16 в експлоатация, хардуерът и софтуерът на борда често са доста малко по-остарял.

Тези F-16AM са построени и доставени през 70-те години на миналия век, преди да бъдат подложени на това, което се нарича „Mid Life Update“ (MLU) в началото на 2000-те, за да бъдат повече или по-малко наравно с Block 50/52 F-16Cs и Ds управляван от Съединените щати по време на операция "Пустинна буря" в началото на 90-те години.

Един от най-важните елементи на тази актуализация беше включването на модулния мисионен компютър на Texas Instruments (MMC), който във връзка с обновяване на пилотската кабина помогна за пренасянето на тези хотроди от 70-те години на миналия век в цифровата ера, правейки възможно използването на широка гама от нови оръжия и спомагателни системи чрез подобрен пилотен интерфейс.

Въпреки че украинските F-16 нямат радар с активна електронно сканирана решетка, който се намира в много американски F-16, те носят актуализирания радар за управление на огъня AN/APG-66(V2), който е импулсно-доплерова планарна решетка със среден обсег. да предложи 25% подобрение в обхвата на откриване спрямо оригиналната решетка на самолета.

Тази система е в състояние да проследява до десет цели едновременно, докато сканира района и предлага това, което обикновено се нарича „шест на шест“ AMRAAM възможност - което означава, че радарът може да поддържа далечни действия на до шест цели наведнъж, използвайки вградено допълнение на ракети въздух-въздух с радарно насочване AIM-120, пише още изданието.

Алекс Холингс е писател, баща и ветеран от морската пехота.