The Times: Какво иска Владимир Путин от срещата си с Доналд Тръмп
Британските шпиони и кодоразбивачи се опитват да разшифроват игровия план на Владимир Путин в подготовката до срещата си с Доналд Тръмп през следващия месец. Ако имат късмет, ще открият нещо подобно: От: Аналитичен отдел, президентска администрация Уважаем Владимир Владимирович! Позволете ни да опресним вашата памет за най-добрия подход, който да поемете на вашата среща с президента Тръмп, в светлината на нашия план да неутрализираме алианса НАТО. Започнете с екстравагантна възхвала за неговото лидерство във възстановяването на връзките на високо ниво с Русия, контрастиращо с неефективността на неговия предшественик. Господин Тръмп има безграничен апетит за критикуване на Барак Обама, така че направете това основна тема във вашите дискусии. Скептицизмът на американския лидер към НАТО е добре познат, затова започнете с изразяването на симпатия към бремето, което американският данъкоплатец трябва да носи в субсидирането на отбраната на европейските съюзници, които са неблагодарни и неприятелски.
Споменете търговските дефицити и прекомерните европейски социални разходи в един дъх – връзката е икономически нелепа, но тя ще докосне суров нерв. Посочете, че поддържането на американски бази в Европа е скъпо и че парите ще бъдат по-добре изхарчени за бази в САЩ. Тогава, отбележете че Русия също носи несправедливи товари. Това ще завърти разговора тънко към темата със санкциите. Посочете, че тези мерки струват на САЩ печалби, работни места и данъци. Износът към Русия се е преполовил от 2013-а, годината преди нашите доброволци да освободят части от Украйна. Може да кажете на президента, че европейските страни не последваха санкциите, така че САЩ, отново, носят несправедливо бреме. Това, разбира се, не е вярно: ЕС търгува доста с Русия, така че санкциите ще ги наранят повече, но господин Тръмп няма да забележи. Не очаквайте незабавен прогрес: президентът има малко власт да вдигне санкциите (които са наложени най-вече от Конгреса), но той може да ги подрине, като ги нарече безсмислени. Това ще помогне за отслабването на Ангела Меркел. Германският канцлер намира за все по-трудно да държи ЕС в линията на санкциите, особено новото италианско правителство, което съдържа едни от най-полезните ни активи. Тези точки ще подготвят господин Тръмп за по-важните преговори върху сигурността. Неговата администрация беше досадно стабилна в първите си 500 дена. Тя продаде смъртоносни оръжия на Украйна и подсили американското военно присъствие в Европа: Балтийските държави и Полша. Нашият първи приоритет е да контрираме тази ескалация. Предложете замразяване на военните учения (наречете ги „военни игри“) от двете страни на границата. Обяснете, че тези учения са скъпи и че рискуват да се превърнат в истински конфликт.
Нищо от това не е вярно, но ако той поеме дори един вербален ангажимент по тези линии, ползите за нашата страна ще са огромни. Способността на НАТО да защитава своите най-предни държави вече е под въпрос. Те се нуждаят от повече упражнения, не по-малко. При това, неучастието на САЩ в планираните маневри ще вдлъбне морал и дееспособност в съюзните държави. На теория, те могат да проведат ученията сами, но резултатите ще изглеждат нищожни и ще подчертаят липсата на американска подкрепа. Най-важният практичен въпрос пред НАТО е подобряването на способността за подсилване на Европа от САЩ в случай на криза. Това изисква големи инвестиции в логистика и много трениране. Замразяването на ученията ще осакати подобни усилия. Нашата страна на сделката ще изглежда повърхностно убедителна. Можем лесно да прекратим ученията на нашата граница и да ги провеждаме другаде в Русия. Поради тази причина предложете той да натисне други членки на НАТО, най-основно Германия и Великобритания, да изтеглят силите си от фронтовата линия. Дори предлагането на това ще създаде несигурност, която можем да експлоатираме. Нашата способност да местим големи въоръжени формации на дълги дистанции за кратко време означава, че можем лесно да обещаем или приложим измъкване. Може да бъдем на границата за няколко часа. На НАТО ще са нужни седмици. Ако президентът изглежда благоразположен , извадете ласкателството. Той вече вярва, че е решил севернокорейския проблем само чрез чистата сила на своята личност. Сега той може да е човекът, избегнал Трета световна война и донесъл мир на Европа. Към този момент може да се обърнете към Украйна. Наблегнете на корупцията в страната и лошото правителство и го поздравете за това, че го спомена по време на срещата на Г7 в Канада. Обяснете, че милиарди долари от американска чуждестранна финансова помощ се хабят тук. Попитайте иронично защо САЩ искат да са благосклонни към слаба държава, когато могат да бъдат приятели със силна такава. Подчертайте големината на Русия – три пъти по-голяма от Украйна като население, 30 пъти по-голяма като територия. Отбележете с насмешка, че Г7 е бил провал и предложете вместо това САЩ да присъстват на срещата с Русия и Китай в нов международен форум, Г3. Това ще сложи край на усещането на САЩ като лидери на световните демокрации и ще помогне за създаването на нов международен ред, базиран върху силовите отношения, вместо върху върховенството на закона. Имайки предвид дълбоките различия между САЩ и Китай, ние ще сме в добра позиция да изискваме висока цена от двете страни в преговорите в това ново тяло. Нашата основна цел на срещата през следващия месец, и на нашата политика като цяло, е да подсилим порочния кръг на намаляващото доверие и увеличаващата се фрагментация в Запада. Това досега успя отвъд нашите най-високи очаквания и ние уверено предричаме задоволителен изход.
Последвайте ни
0 Коментара: