Съединените щати започнаха кампания миналата година за отстраняване от властта на президента на Венецуела Николас Мадуро, но тя не се увенчава с успех засега, пише The Wall Street Journal.

Това се случи по вина на такива "добре познати противници" на Америка като Русия и Куба, както и по вина на нейните съюзници, включително Турция и Индия, се казва в статията.

Руският президент Владимир Путин надхитри американския лидер Доналд Тръмп във Венецуела, пише The Wall Street Journal. Администрацията на Тръмп подцени колко подкрепа ще получи президентът на Венецуела Николас Мадуро от Русия, Куба и дори от съюзници на САЩ.

След среща с руски официални лица в Рим миналата година инициативата на американските власти за отстраняване на „авторитарния лидер на Венецуела“ спря и така и не успя да преодолее тази трудна ситуация, пише "Поглед инфо".

Специалният представител на САЩ за Венецуела Елиът Абрамс пристигна в хотел Westin Excelsior, надявайки се да убеди Москва да се откаже от подкрепата за Мадуро и да признае Хуан Гуайдо за законен венецуелски лидер. За сметка на това заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков поиска Вашингтон да отстъпи от военните заплахи и да премахне икономическите санкции, целящи да лишат Мадуро от всякакъв избор.

В следващите месеци американската кампания се превърна в провал във външната политика. И я подкопаха „добре познатите противници“ на Вашингтон, Русия и Куба, както и съюзници на Америка като Турция и Индия. Всички тези страни по един или друг начин помогнаха на Венецуела да заобиколи американските санкции, пише изданието с позоваване на бивши и настоящи американски официални лица, както и на венецуелски активисти на опозицията.

В същото време Европейският съюз наблюдаваше какво се случва от страна.

Администрацията на Тръмп, която беше уверена в краха на Мадуро, не предвиждаше, че Русия ще проправи път за игнориране на режима на санкции от други страни. В същото време нежеланието на Вашингтон да въведе ограничителни мерки срещу руските и други компании позволи на Каракас да запази износа на нефт и злато.

Този месец венецуелската опозиция за пореден път демонстрира своята несигурна позиция, когато местните служители по сигурността не пуснаха Гуайдо да влезе в сградата на Националната асамблея, където възнамеряваше да спечели преизбирането си на поста председател на парламента.

Лидерът на опозицията във Венецуела, облечен в син костюм, дори се опита да премине през оградата с метални пръчки с остри краища, но не успя.

Сега Москва има повече от две трети от суровия петрол на Венецуела, според изданието, позовавайки се на неназовани бивши и настоящи чиновници от администрацията на Тръмп. Освен това Русия помага на Каракас да скрие получателите на венецуелския износ.

Тази „спасителен пояс“ помогна на Мадуро да забави свободното падане на икономиката, да концентрира властта в ръцете си и да отслаби опозицията.

Привържениците на Гуайдо виждат основната си пречка в Русия и искат САЩ, Европа и други съюзници да заемат по-строга позиция по отношение на пропуските в санкциите.

През деветте месеца след налагането на американските санкции Индия прие почти половината от износа на петрол във Венецуела, чиято обща стойност се оценява на 1,5 милиарда долара, а индийското съвместно предприятие, в което участва руската компания Роснефт, беше купувач на тази суровина, пише The Wall Street Journal с позоваване на данни на Import Genius.

Според венецуелските власти от края на 2018 г., когато бяха наложени санкции за ограничаване на операциите с венецуелско злато, Обединените арабски емирства закупиха около $1 млрд от този благороден метал от Каракас.

Освен това, според американското разузнаване, реалните обеми на вноса на злато са много по-високи. тъй като благородният метал напуска страната под прикритието на злато от Колумбия, Уганда и други страни.