Лидерите на държавите от Европейския съюз не успяха вчера да се договорят за започване на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания. Това съобщи литовският президент Гитанас Науседа, предаде Франс прес.

"Има известно разочарование. Трябва да признаем, че не успяхме да постигнем консенсус, защото три държави отказаха да поканят двете страни да започнат преговори", каза Науседа пред журналисти след края на първия ден от форума в Брюксел.
 
Франция е една от трите държави, които блокират започването на преговори и отказват да разделят обсъждането на двете кандидатки. Париж настоява за реформа на процеса на присъединяване, който смята за "неефективен" и "онеправдаващ". Започването на преговори изисква пълно единодушие.

Въпросът за началото на преговорите беше един от ключовите въпроси във външнополитическия блок, първоначално се планираше лидерите да координират изявлението, ако не с решение, то поне с обяснение за по-нататъшни стъпки. Европейското бъдеще на Македония е все по-несигурно Лидерите на Европейския съюз не могат да постигнат окончателно решение дали да започнат преговори с Македония. 

По-рано източник в една от националните делегации заяви, че лидерите на ЕС на срещата на върха в Брюксел не са успели да убедят Франция, която се противопостави на започването на преговори за присъединяване към организацията с Албания и Северна Македония. Редица държави предложиха възможността да започнат преговори на този етап само със Северна Македония, отлагайки въпроса с Албания, но той не намери подкрепата на мнозинството. 

Албания и Северна Македония имат статут на кандидати за ЕС. Преди това Европейската комисия препоръча започване на преговори с тях. Но през 2018 година, а след това и през юни 2019 година, Министерският съвет на ЕС отложи приемането на окончателното решение. През юни страните от ЕС се съгласиха да вземат решение за започване на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания "не по-късно от октомври 2019 година".