Изменението на климата е най-голямата заплаха за Русия, казва Андрей Кисельов, водещ учен и сътрудник в Главната геофизична обсерватория Войков.

Ученият каза в интервю, че този процес е 2,5 пъти по-бърз в Русия, отколкото в други страни. В Арктика е още по-интензивно.

Кисельов обясни, че ускореното затопляне е обусловено от факта, че в северната ширина на северното полукълбо, което включва и Русия, повърхността на сушата е по-малка от повърхността на морето.



"Океанът е огромен акумулатор на топлина: когато е горещо, тази топлина в атмосферата отива в океана и когато атмосферата се охлади, част от топлината се връща в атмосферата", каза той.

Климатологът каза, че континентът реагира по-бързо на затопляне и охлаждане от океана, което означава, че топлообменът в атмосферата не може да бъде направен толкова ефективно.

„Ето защо в нашата зона затоплянето се случва по-бързо - има много почва. В такава ситуация сме не само ние, но и целият пояс", заключи той.



Кисельов подчерта, че затоплянето има както положителни, така и отрицателни последици за Русия. От една страна, Северноморският път може да се използва по-активно и отглеждането на нови земеделски култури.

„Има и недостатък: с тези култури ще дойдат различни вредители. „Най-голямата и сериозна заплаха за нас обаче е топенето на вечния лед“, предупреди климатологът.
Той обясни, че две трети от територията на Русия се намират в тази зона и поради нейната деградация могат да се случат различни аварии и катастрофи.

На първо място различни обектите можу да пострадат, а втората заплаха е емисиите на парникови газове, които се намират в тези територии.

„Те ще бъдат освободени и ще могат да навлязат в атмосферата, което ще увеличи още повече парниковия ефект“, обясни Кисельов.

Превод: БЛИЦ