Тримата турски граждани, които са пътували на кораба „Хондиус”, на чийто борд наскоро бе регистрирано огнище на хантавирус, са дали отрицателни проби при направените им тестове за болестта. Това съобщи турското министерство на здравеопазването, цитирано от ТРТ Хабер.
По-рано от институцията заявиха, че тримата мъже ще бъдат поставени под карантина, а състоянието им ще бъде наблюдавано отблизо.
В последното съобщение на Министерството се посочва, че заедно с тримата мъже са тествани и двама други, влезли в страната на по-ранен етап, като техните проби също са дали отрицателен резултат за хантавирус.
При нито едно от петте лица не са забелязани симптоми на болестта, се посочва още в съобщението. В него се подчертава, че въпреки отрицателните тестове и липсата на симптоми петимата ще продължат да са под карантина.
В неделя корабът „Хондиус” влезе в пристанище Гранадиля в южната част на испанския остров Тенерифе, част от Канарските острови. Трима от пътниците на борда на кораба починаха от вирусната инфекция. От там по-късно започна евакуацията на пътници от различни националности.
Както БЛИЦ съобщи, до момента са изведени 94 души, а по данни на испанските власти на борда все още се намират 54 пътници и членове на екипажа.
Според Световната здравна организация осем души на кораба са се разболели, като трима вече са починали. Междувременно над 30 пътници са слезли на различни пристанища по маршрута, което накара здравните власти в редица държави да започнат проверки за потенциални случаи на опасния вирус.
Хантавирусите по принцип се предават чрез гризачи, но според СЗО при щама „Андес“ е възможно и предаване между хора. Смята се, че част от заразените са се инфектирали по време на престой в Южна Америка.
Сред основните симптоми са висока температура, силна отпадналост, мускулни болки, болки в корема, повръщане, диария и затруднено дишане. Въпреки тревожната ситуация здравните власти подчертават, че рискът от мащабно разпространение остава нисък.
Световната здравна организация препоръчва 42-дневна изолация за всички, напуснали кораба. Изпълняващият длъжността директор на американския Център за контрол и превенция на заболяванията д-р Джей Бхатачария заяви, че няма повод за паника и подчерта, че вирусът не бива да бъде сравняван с COVID-19, тъй като предаването между хора е изключително рядко.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!