Решението на Доналд Тръмп укрепва проруските възгледи на иранския елит, тъй като той няма други ориентири поне в Близкия изток. На второ място, Русия без особени проблеми може да реализира като реекспорт иранския нефт по целия свят на изгодни условия, като се очаква, че Техеран ще се старае да води максимално лоялна ценова политика.
 
Турският експерт в областта на световната икономика професор Танер Берксой (Taner Berksoy) в изданието Dünya Gazetesi изказва съждение, че решението на САЩ действително може да бъде изгодно за Русия.
 
„През последните месеци се наблюдава ръст в цената на нефта. Той започна след като президентът на САЩ даде да се разбере, че договорът с Иран не го удовлетворява. Не можеше да се гарантира, че САЩ ще се откажат от споразумението, но пазарът реагира адекватно” - пише Берксой.
 
Частта на Иран в нефтеното производство не е толкова грамадна, но ако санкциите спрат реализацията на 2 млн. барела дневно, това забележимо ще се усети и ще предизвика рязък скок на цените.
 
Голяма е вероятността цената да достигне 95-100 долара за барел, прогнозира Берксой. Естествено от такова решение може да спечелят големите износители, сред които се намира Русия. Нейната икономика преживява не най-добрите си времена във връзка с намаленото сътрудничество с Европа, САЩ и другите страни. Разходите на страната обаче ще растат, ако се отчита операцията в Сирия, грандиозните строителни проекти и така нататък, обобщава турският професор.
 
Превод и редакция: БЛИЦ