Турски геолог бие тревога за задаващ се ужас, ще засегне и България
Възможно е да се каже, че в резултат на тези напрежения се появява нов разлом, образуван от множество малки земетресения
Вчерашното земетресение с магнитуд 4,6 по Рихтер станало в Бига, до протока Дарданели, предизвика голяма паника в целия окръг Чанаккале, Северозападна Турция.
Докато земетресението беше директно усетено в града, района и дори в Североизточна Гърция, в Бига от седмици се случваха десетки малки земетресения.
Инженер-геологът от университета "18 март" в Чанаккале проф. д-р Доган Перинчек акцентира от години към линията Бига-Чан-Байрамич, в окръг Чанаккале. Скорошните земетресения и конкретно, това от вчера, в района на Бига бяха много осезателни за цялата провинция. Последните земетресения с магнитуд 2,2, 2,5 и 2,7 по Рихтер бяха предвестници на това силно земетресение снощи.
През последните години, проф. д-р Доган Перинчек се фокусира повече върху Бига и заяви, че Бига, Чан и Байрамич са сеизмичният "Бермудски триъгълник" на Турция, пише "Марица" .
Професорът допълни, че трябва да се внимава за нови земетресения, които могат да се случат тук. Перинчек алармира, че последната увеличена сеизмична активност в региона може да предизвика още по-голямо земетресение в линията Бига-Чан-Байрамич.
Миналия декември Мраморно море се тресеше като люлка. Най-голямо беше земетресението с магнитуд 5,1 по Рихтер, което разтресе залива Гемлик, до Истанбул. То беше усетено осезателно дори и в Чанаккале, на другия край на Мраморно море.
На въпрос, „Дали това е предвестник на голямото земетресение, което се очаква в Мраморно море?“, Перинчек отговори: „Няма да предизвика това земетресение, но може да предизвика друг голям трус, който вероятно ще се случи на линията Бига-Чан-Байрамич.
Трусът ще бъде значителен и ще се усети осезателно в съседна Гърция и дори в България.“
Над 150 микроземетресения са станали в район Бига на окръг Чанаккале, при Дарданелите от 4 февруари до днес, заяви минарата седмица деканът на инженерния факултет на университета "18 Март" (ÇOMÜ) в Чанаккале и директор на Центъра за изследване и приложение на земетресенията, проф. д-р Толга Беклер.
„Възможно е да се каже, че в резултат на тези напрежения се появява нов разлом, образуван от множество малки земетресения.“
Беклер допълни, че една от най-важните причини за тази концентрация е увеличаването на регионалните или локални подземни напрежения.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни