Стойността на един лидер, на една власт, на една държава проличава, когато са налице екстремни, извънредни обстоятелства. На фона на объркания ЕС, който предпочита да се самоубие икономически, отколкото да се договаря политически, турският президент Реджеп Ердоган показва изключителен държавнически рефлекс, заяви журналистката Калина Андролова в "Политически некоректно" по БНР.

Турските стратези много добре преценяват какви неограничени възможности за турската икономика се отварят от разрива между Европа и Русия. 

Турция ще се превърне в основен хъб за суровинните, транспортни и финансови канали с Руската федерация. Всъщност Ердоган винаги е искал да издигне Турция до една респектираща макрорегионална сила с обширни сфери на влияние. Затова и в този сложен момент Турция практикува диверсификация на външната политика. Държи се балансирано между враждуващите играчи. Турският президент официално осъжда войната в Украйна.

В същото време министърът на вътрешните работи Сюлейман Сойлу даде остро интервю за вестник Sabah, където откровено казва: „Глобализацията свърши. Турция не се предаде на глобализацията. Ако бяхме се предали, щяхме да сме по-зле от Украйна“.

Турският вътрешен министър допълва, че всички държави трябва да се обединят около модела на Ердоган. Според него след края на Студената война държавите в света са се движели към децентрализация, но сега нещата са се обърнали. 

„Глобализмът няма какво повече да даде на света. Всички виждаме фалита на ООН, НАТО и глобалните организации по света. Те нямат стойност. Смятам, че Европа като общност няма смисъл. Защото тази Европа се управлява от правилата на Сорос. Този, който иска да бъде освободен Осман Кавала, е именно убиецът на деца в Сирия и Украйна“, казва Сойлу.

Ердоган с горещи новини: Украйна и Русия се договориха за 4 неща, останаха само...

Шокиращо искрени думи от вътрешния министър на държава, която има втората по големина армия в НАТО. Ще припомня, че турските власти обвиняват бизнесмена Осман Кавала, че е финансирал протести срещу Ердоган по образеца на цветните революции и по заявка на западния вектор, по-конкретно на Демократическата партия в САЩ. 

Вътрешният министър на Турция директно говори за мрежовите клетки на Сорос, които са инструмент за оперативно влияние във вътрешните работи на чужди държави и ясно заявява, че Украйна е жертва на глобалистката доктрина. Според вътрешния министър успехът на Ердоган и неговата партия се дължи именно на съпротивата срещу неолибералния фундаментализъм, който руши света. 

Всъщност Ердоган не може да си позволи да изкаже толкова ясно истината. Затова е предоставил възможността на вътрешния си министър. Сюлейман Сойлу озвучава именно мнението на обитателя на Белия дворец в Анкара – Реджеп Ердоган. Турция заявява, че ще решава собствените си национални задачи, че ще е пластична и само когато прецени, ще подкрепя западния вектор.

Петър Клисаров: Войната в Украйна е между Сорос и Давос, България трябва да...

Нарастването на Турция е възможно, само ако се движи в един двоен коловоз, в който вече виждаме, че Ердоган много умело оперира. Този интелигентен подход осигури на Ердоган поредица от знакови посещения, включително на президента на Израел, което не се е случвало от 2008 г.

Ердоган се превърна в звездата, която изгря на фона на войната в Украйна. Той възстанови всичките си конфликтни отношения. И дори поиска бързо присъединяване на Турция към ЕС, нищо че вътрешният му министър критикува Евросъюза. Оттук нататък значението на Турция ще расте. 

В момента Европа гледа на Анкара, която дълго подценяваше, като на истинско спасение. След посещението на германския канцлер при Ердоган, турските вестници написаха, че Олаф Шолц е „защитил“ решението на Турция относно санкциите срещу Русия. 

Ердоган заяви, че гражданите на Турция ще замръзнат без руски газ, затова няма да участва в санкциите. 

Шолц и Ердоган са говорили основно за „енергийно сътрудничество“. Тоест, Турция се превръща в дипломатически център и посредник, и нейната позиция се поощрява тихо от Европа като жизненоважна опция за контактност с Русия.

Ердоган си каза тежката дума за санкциите срещу Русия

Турция обаче е стратегически играч в постсъветското пространство, където чрез икономически инвестиции и не без помощта на САЩ е постигнала изключително влияние в редица държави като Азербайджан, Киригизстан и др. Америка се наигра самостоятелно в Украйна.

И сега с още по-голяма страст ще се върне към старата схема: засилване на тежестта на Турция в постсъветското пространство като противовес на руските амбиции за реинтеграция. Американската преса веднага обяви, че САЩ трябва да подобрят отношенията си с Турция. 

Но заедно със стоплянето на отношенията между САЩ и Турция ще се засили и американският натиск върху Ердоган да е по-категоричен в отхвърлянето на Москва.

Вашингтон вече поиска Турция да предостави системите С-400 на Украйна, но получи отказ. САЩ дори се опитаха да съблазнят Ердоган с неформално предложение, че могат да върнат Турция отново в консорциума за F-35 и да й предложат Patriot.

Ердоган отговори така: „Искат да създадат бъркотия, чудят се как да ударят Турция и да й създадат проблеми“. На срещата на НАТО Ердоган заяви, че Турция ще изпълни своята роля като член на НАТО, но че оръжейното ембарго на САЩ към страната му създава непоследователност. 

Турция се насочва към европейските си партньори Франция и Италия, с които още от 2017 г. има идея за съвместно производство на SAMP/T, система за противовъздушна отбрана, която може да се интегрира в НАТО. 

Интересно е да се наблюдава, ще издържи ли Ердоган на опитите да бъде върната Турция в сферата на безусловно влияние на САЩ, след като преживя вече няколко цветни революции, организиран пуч и информационна война?!