Избягалите от войната украинци далеч не са доволни от всичко в живота в чужбина.

Скорошна история на британския Channel 4 за това как украински бежанци се заселват в семейство в Бирмингам, но се изнасят седмица по-късно „поради културни различия“ получи резонанс: украинците не харесват големия брой „цветни“ мигранти в района.

Андреа от Бирмингам, която е избрала да бъде домакин на украинка и нейния син като част от програмата Homes for Ukraine, живее в мултиетнически район. Според жената, след като се настанила, украинката казала, че „в този район има твърде много мюсюлмани“.

„Бяхме шокирани колко трудно й беше да приеме различни култури: твърде много мюсюлмани, твърде много хора с различен цвят на кожата“, каза Андреа пред Channel 4, който възприе мнението на украинката като проява на нетолерантност и расизъм, пише Фокус.

Бежанците били недоволни и от факта, че повечето от децата в местното училище са черни и азиатци.

Украинката споделяла, че е много притеснена за себе си и сина си. Той ходил в училище, което "няма достатъчно бели деца". В резултат на това Андреа и нейната украинска гостиненка решиха да прекратят договора за настаняване по взаимно съгласие.

Много украинци наистина се притесняват от неевропейските мигранти.

"Аз лично избрах училище за детето ми, като се има предвид контингентът, тук много дори купуват апартаменти в проспериращи райони, така че децата да влязат в добри училища с прилични съученици. Какво друго не ви харесва? Вонята от пушенето на марихуана е буквално навсякъде. Така си почиват местните, но така е и в много други европейски градове”, оплаква се Оксана Надточий, жителка на Киев, която се е установила в Лондон.

Един от най-належащите проблеми за мнозина е студът в апартаментите. "Казаха, че в Украйна ще бъде студена зима, а излиза, че ще замръзнем повече тук. След три седмици успях да получа пневмония и седмица след възстановяването - възпалено гърло.

И собствениците на апартамента са "много загрижени" и донесоха тънко одеяло и отоплителна подложка, с която трябва да спим за сгряване. Викторианска сграда (XIX век ) на 3 етажа. Прибирам се вкъщи по термобельо, пуловер и шапка. Също така на фона на високата влажност. В апартамента се е появила мухъл.

Британците са закоравели - дори децата по шорти и поли ходят по улицата през зимата .. Става ми студено само от самата гледка“, казва Дария Малкут, жителка на Харков, която живее в Манчестър.

"Децата тук постоянно са с кашлица, сополи и изобщо никой не се притеснява от това. Като цяло подкрепям този принцип. Но когато детето ми имаше температура 37,6, реших, че ще е по-добре за нея да остане вкъщи. Обадих се в училището и казах.

На следващия ден ми се обадиха от училището и ме попитаха дали детето ми е физически болно или просто болно. Все още не знам какъв беше въпросът. Какво означава "физически болно" или просто " болно" означава, че всъщност не усещам разликата. Има списък със заболявания, който казва кога можете или не можете да ходите на училище. 

Интересното е, че със скарлатина можете да отидете на училище ден след като започнете да приемате антибиотици. В в нашата страна се счита, че все още сте заразен и трябва да останете у дома по-дълго", казва Малкут.

"Вкъщи винаги беше 19. Сега е 13-14. Не ме устройва, студено е. Живеем със спонсори, спестяват пари. Започнах разговор - донесоха три допълнителни одеяла. Електрическите нагреватели са популярни в Англия“, повтаря я Ирина Подоляк от Бристол.

Тези, които сами наемат жилище, се оплакват от скъпите газ и ток.

„Около 300 паунда на месец поради дължимите субсидии от държавата - около 230 паунда. Разбира се, скъпо е, но е по-добре, отколкото да замръзваме. В нашата къща не е студено“, казва живеещ в централна Англия Галина Лещишин от Суми.

"Имам малък апартамент и само на ток. Спестявам много, почти никога не пускам радиатора в спалнята. Загрявам водата в бойлера два пъти седмично. В банята обикновено температурата е нула. Може да се +5 в спалнята. Като пусна парното става около 14 градуса. За месец излезе 108 паунда.

Сигурно като отопля и спалнята ще е всичко 200. И ако искам да ми е топло и не 14 градуса, тогава може би всичките 300 паунда “,  казва ни Оксана Нечипорук, която живее в провинцията близо до Лондон.

"Имат ограничен газ. Купува се карта с газови кубчета и се слага в апарата. Така се топли с топла вода. Няма газ - водата е студена и къщата е студена. Или батерии, които много рядко се включват , спестяват, а през нощта парното спира напълно

Хората седят вкъщи по пуловери и с грейки. Не съм свикнала да съм вкъщи по яке. Няма рай с централно парно и топла вода като нас“, казва Оксана Слюсарчук, жителка на Киев, която наема стая в Ливърпул.

Друго "болно" място е здравеопазването. Украинците се оплакват, че линейките не идват, както ли в Украянар при всяко кихане , а терапевтите предписвали парацетамол за всички болести.

"Ако имате температура, хрема и кашлица, взимате парацетамол. Можете да си уговорите среща с местен терапевт само в същия ден, в 8 сутринта и нито минута по-късно. (за тези, които получават обезщетения).

Болнични се издават само в тежки случаи, а при грип, настинка се смята, че можете да останете вкъщи максимум един ден - така болните хора ходят на работа, заразявайки другите. Лекарите не идват вкъщи, дори за деца.

Повечето обаждания за линейки идват от медицински спасители (те не са лекари) и само в тежки случаи пристига допълнителен лекар. Самата линейка идва почти до умкогато човекът вече умира - когато човекът не диша, получил е тежък инфаркт.

Така че трябва да вземете такси сами. Веднъж трябваше да се обадя на спешна помощ за моето тригодишно дете, което изведнъж започна да се задушава и загуби съзнание, а операторът на телефона започна да разпитва дали имам достъп до дефебрилатор. 

Попадане на специалист - това е друго търсене. Дъщерята на моя приятелка имаше ужасни язви по кожата си, терапевтът в клиниката предписа мехлем, който не помогна. Така я записаха в списъка на чакащите за преглед при дерматолог (а това заедно с ендокринолога са най-търсените специалисти). Не е ясно кога ще дойде редът. Знаем само, че трябва се да изчака дори до година, няколко месеца със сигурност.

Още повече, че предупреждават, че приемът може да бъде по телефон или видеовръзка, а не очи в очи. Правилата се промениха след covid и реших да го оставя така. И платен дерматолог на 15-минутен прием за 250 паунда също не е гаранция за помощ“, казва украинката Наталия Пидлужна.

"Много хора отиват в Полша и Унгария, за да спестят пари. Във Великобритания една пломба струва 100-150 паунда, обикновената коронка е 1000 паунда. Има отстъпки за бедните - 70 паунда за пломба, което също е скъпо.

Но това е черна пломба, която в Украйна я поставяха в допотопни времена. Да, и трябва да чакате около три месеца за среща. И ако зъбът внезапно се разболее, трябва да се обадите на линейка и в същото време оказвате натиск върху факта, че имате температура, болкоуспокояващите не помагат и не можете да спите.

Честно казано, последното нещо, което обичам да казвам са лъжи. Но в противен случай ще бъдете посъветвани само да се свържете с вашата стоматологична практика (а това са месеци на чакане за среща). Защо стоматологията е такова бедствие в тази високо развита в социално отношение страна? Кой знае...", - казва Ирина Панченко от Киев.

Мнозина в Украйна са свикнали с високото качество на козметичните услуги на относително ниска цена. Боядисването и подстригването, маникюрът, козметологията са традиционно слаби места в Европа. А намирането на добър фризьор понякога е трудно дори в Лондон.

"В Лондон цената и качеството на фризьорските услуги не са свързани понятия. Често фризьорите търсят препоръки, чрез познати и социални мрежи. И често идват от Украйна и Русия. Много други преминават кратки курсове за работа в салона - и вече вземат ножиците. Има много неквалифицирани майстори, резултатът от които често трябва да се коригира.

В един претрупан салон една моя приятелка беше толкова остъргана, че вече се страхува да се подстриже. В същото време цените са прекомерни дори за маловажни майстори. Подстригването и боядисването на косата могат спокойно да струват 300 паунда," казва Олга Костюк, която се премести в Англия, пише Страна.UA.

"Според моите наблюдения самите британци са спокойни за услугите за красота. Тук предпочитат да лепят удължени нокти на килограм от супермаркета или изобщо не правят маникюр. Същото е и с косата - никой не прави култ от външния вид. Може би поради високата цена на услугите, или може би просто различен манталитет.

Тук много жените стават сутрин - и отиват на работа без да се измият, без да са си сресали косата. И са добре. Има разбира се, такива, които се грижат за себе си. Но най-вече грижите включват солариум (тук обожават тена) и лепени мигли с нокти (пак от най-близкия магазин)“, споделя наблюденията си Евгения от Глазгоу.

Често има и проблем с грижата за дете в предучилищна и начална училищна възраст. На много места няма детски градини с обичайното за Украйна време за хранене и спане, а частните детски градини са много скъпи.

Превод: БЛИЦ
 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук