Украйна произвежда много собствени оръжия, но се нуждае от голямо количество от някои ключови съставки, особено експлозиви и ракетно гориво. Министърът на стратегическата индустрия на Украйна Александър Камишин разказа за това в интервю за Business Insider.

До 2022 г. Украйна не произвеждаше почти никакви оръжия за своите въоръжени сили и разчиташе в голяма степен на съществуващите запаси от оръжия от съветската епоха. Но сега страната с много бързи темпове създава свои собствени дронове, артилерия и ракети, за да допълни доставките на западни оръжия.

„Не се задълбочавам в това как го направихме, но го направихме. Имаме няколко предизвикателства, не много. Едно от тях е енергетиката, експлозиви и гориво, и вероятно това е. Никой не произвежда достатъчно експлозиви. Следователно, колкото повече получите, толкова повече боеприпаси ще произведете“, казва Камишин.

Както отбелязва Business Insider, тези вътрешни усилия на Украйна допълват предоставянето на чуждестранни оръжия. Самият Камишин обаче признава, че Украйна винаги ще разчита на подкрепата на Запада, защото отстъпва на Русия по обема на финансови и човешки ресурси.

„Влагаме във войната всичко, което имаме. Затова трябва да сме напред в качеството на оръжията, в качеството на хората и само така можем да устоим“, казва той.

Александър Камишин

Един от забележителните успехи в тази война е украинската програма за разработване на собствени дронове. Украинците използват безпилотни летателни апарати с голям обсег, за да атакуват военни и енергийни обекти дълбоко в руска територия и разчитат на морски дронове, пълни с експлозиви, за да атакуват руски военни кораби в Черно море.

Украйна също така произвежда много безпилотни летателни апарати с видео показване от първо лице (FPV), които са постоянна сила на бойното поле, функционирайки като евтин начин за извършване на прецизни удари срещу противниковата бронирана техника и личен състав.

И дроновете не са единствената иновация. Украйна също така разработи своя собствена противокорабна ракета "Нептун" и я използва, за да потопи руския крайцер "Москва", флагманът на руския Черноморски флот, в началото на войната. По-късно Киев модифицира ракетата за наземни удари.

„Наричаха ни „житницата“ на Съветския съюз. След това ни наричаха „житницата“ на Европа. Ние винаги сме били добра, мирна, земеделска страна. Самият аз се занимавах със земеделие. В един момент дойдоха и започнаха да ни убиват. Ние трябваше отново да се научим да воюваме. Не беше наше решение да сменим ролята на житница с тази да създаваме оръжия“, казва Камишин.

Превод и редакция: БЛИЦ