Исторически погледнато Русия страда от мания за величие и там, където Москва не може да постигне реални резултати, тя просто си измисля такива. Една от тези области е въоръжението и военното оборудване, твърди „Укринформ”.

От началото на руско-украинската война през 2014 г. Русия активно се хвали със силна научна база и възможност за създаване на водещи технологични оръжия. В същото време поради санкциите, Кремъл реши да поеме курс за замяна на вносните компоненти, с руски. Но готова ли е Русия сама да създава технологични оръжия и какво може да направи светът, за да предотврати това?

По време на войната, въоръжените сили на Украйна успяха да елиминират, пленят и проучат значителен брой руски оръжия. Както се оказа, много от тях, сочени за „гордостта на нацията”, просто не могат да функционират без чуждестранни компоненти.

Например цялата електроника и двигателите в руския многофункционален безпилотен комплекс „Орлан-10” са вносни. Той е оборудван с чипове от САЩ, японски двигатели, швейцарски навигационни модули и с френски военен термовизор. Интересното е, че има много такива примери.

Според изследователи от американския институт „Робърт Лансинг”, новите руски оптоелектроннни нощни бинокли съдържат компаси на швейцарската компания „Вектроникс”. Освен това устройството използва термовизионна матрица, произведена във Франция.

Пленените руски съвременни военни радиостанции R-168-5UT-2 са с чипове американско производство.

Също така повече от хиляда руски танка са модифицирани до 2020 г. в сътрудничество с френския производител на електроника „Тале”. Същата компания е произвела навигационните системи на 60 руски изтребителя Су-30 СМ.

Установките за залпов огън „Торнадо” използват насочващи компоненти от САЩ, а известната руска система за противовъздушна отбрана „ТОР-M2” е оборудвана с компютър, разработен във Великобритания.

Дори крилатите ракети 9M727, изстрелвани от комплекса „Искандер”, използват системи за управление, създадени в САЩ.

През май по покана на украинската Служба за сигурност американски специалисти посетиха Украйна, за да направят независим анализ на пленените руските технологии. Те са установили, че почти цялото оборудване съдържа части от чуждестранни фирми.

Украинският експерт по роботизирани системи Едуард Троценко коментира пред „Укринформ”, че Русия ще се нуждае от поне десетилетие, за да създаде собствено производство на съвременни технологии като цяло.

Въпреки войната в Украйна и санкциите от 2014 г., чуждестранните компании са продължили да продават военни компоненти на Русия. Руската армия е получавала доставки от Франция, Германия, Италия, Австрия, България, Чехия, Хърватия, Финландия, Словакия и Испания за най-малко 346 милиона евро до 2020 г.

След започването на пълномащабна руска инвазия в Украйна на 24 февруари тази година обаче санкциите на Запада се засилиха значително. Това доведе дори до спирането на единствения танков завод в Русия. Производителят на зенитно-ракетни комплекси „Уляновски механичен завод” също спря работа.

Според „Укринформ” сега основната опасност идва от опитите на Русия да заобиколи санкциите.

„Ние сме много сериозни по отношение на санкциите. Вярваме, че това е мощно безкръвно оръжие, човешко, икономическо и съвременно оръжие. Не искам да чувам фразата: „санкциите срещу Русия не работят”, коментира украинският президент Володимир Зеленски пред „Файненшъл таймс”.

Някои от партньорите на Украйна вече започнаха да предприемат стъпки, за да попречат на Русия да заобикаля санкциите. Например Великобритания засилва механизма си за контрол.

Контролът на санкциите е един от начините, които могат да помогнат на Украйна в борбата срещу Русия.

Така агресорът ще трябва да се задоволи с остарели съветски технологии. Този въпрос е изключително важен не само за Украйна, но и за целия свят, защото независимостта на  Полша и Литва вече е поставяна под въпрос от руските власти, посочват от „Укринформ”.