В Хонконг отбелязаха годишнината от Тянанмън

https://blitz.bg/svyat/v-honkong-otbelyazaha-godishninata-ot-tyananman_news51209.html Blitz.bg

Хиляди демонстрант, сред които и един от студентските водачи на площад Тянанмън, преминаха по улиците на Хонконг, за да отбележат 20-годишнината от смазването на демократичното движение в Пекин през 1989 г.

Самото възпоменание е предвидено за четвъртък – точно на годишнината на намесата на китайската армия в нощта на 3 срещу 4 юни 1989 г. за опразване на площад Тянанмън, където студентите бяха обявили гладна стачка. Според доклад на властите в Пекин тогава са загинали 241 души, от които 36 студенти - участници в "контрареволюционен бунт". Сред демонстрантите в Хонконг бе и Сюн Ян, един от водачите на протестите през 1989 г. Той прекара две години в затвор в Китай и живее в изгнание в САЩ. Сега е получил разрешение посети Хонконг, но други правозащитници не бяха допуснати. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай