Окръжният съд в Ерусалим даде зелена светлина за легализацията на централната заселническа общност в Западния бряг „Мицпе Крамим“ в решение, отсъдено във вторник, използвайки безпрецедентна законна тактика, която може да открие пътя за регулирането на десетки други нелегални общности, намиращи се отвъд „Зелената линия“ (установената граница от 1949 година между Израел и арабските му съседи), пише електронното издание на израелския вестник The Times of Israel, цитиран от "Фокус".

Използвайки политика, позната като „пазарно регулиране“, съдия Арнон Дарел отсъди, че постройка, изградена без нужните разрешения, не е нужно да бъде разрушена, защото заселниците са се установили в общността „с добри намерения“.

Общността „Мицпе Крамим“ е установена през 1999 година и е съседна на заселническата общност „Кочав Хашачар“. Десет години по-късно, група палестинци, претендирайки за собственост над земята, върху която общността се е заселила, е подала петиция към Върховния съд на Израел, за да бъде премахната общността от 40 семейства.

За да бъде забавен процесът, заселниците – представлявани от Харел Арнон, същият съдия защитаващ узаконяването на общностите от заселници в Западния бряг във Върховния съд от името на правителството – са подали собствена петиция към Ерусалимския окръжен съд, твърдейки че министерството на отбраната е отговорно за това, че е издало редица разрешителни в „Мицпе Кармим“ и че следователно не трябва да разрушава общност, която – поне частично – е помогнало да се изгради.

Съдия Арнон Дарел е приел исканията на жителите във вторник, твърдейки, че мълчаливата подкрепа на правителството в установяването на заселническата общност, е представител на добра воля от тяхна страна.

Въпреки, че крайният резултат е един и същ, така наречената „пазарна регулация“ се различава от преди приетия закон за легализация на заселническите общности, тъй като дава възможност на съда да позволява на такава общност да бъде одобрена със задна дата, дори ако няма установен собственик.