„Русия трябва да отговори на потенциалното влизане на Финландия в НАТО чрез укрепване на Балтийския флот“, коментира политологът Николай Межевич. По-рано финландското ръководство се замисли за влизането на страната в НАТО и критикува изискванията на Русия към Алианса.

„Тонът на финландските изявления стана неадекватен през последната година, както и решението за закупуване на изтребители-бомбардировачи, способни да нанасят ядрени удари в цяла северозападна Русия“, припомни Николай Межевич, президент на Руската асоциация за балтийски изследвания.

Според него изявленията на финландското ръководство за членство в НАТО може да са опит за разтягане на военнополитическите усилия на Русия от юга на страната на север. „Това може да означава заплаха за Санкт Петербург. Подобна реторика връща Москва към изключително трудната ситуация от 1939 г., но в ново геополитическо изпълнение “, смята анализаторът.

Освен това думите на финландския министър-председател Сана Марин и президента на страната Саули Ниинистьо за правото да кандидатстват за присъединяване към НАТО може би целят проучването на реакцията на Москва по искане на Брюксел, Лондон и Вашингтон. „Финландия е на ръба на плъзгане в антируска реторика, типична за съседна Швеция“, казва Межевич.

Събеседникът припомня и резултатите от последните социологически проучвания, според които финландците традиционно се изказват против влизането на страната в НАТО.

„Повечето политици ще изчакат формирането на обществено мнение. Все още е живо поколението, което добре помни 70-те години, когато финландците не чувстват злото от страната, наречена от Рейгън „империята на злото“, а усещат икономическата полза от близостта си със СССР“, подчертава експертът.

В същото време Русия във всеки случай - независимо от реалността на заплахата от присъединяване на Финландия към НАТО - трябва да подобри състоянието на Балтийския флот, каза източникът.

„Имаме далеч от идеалната ситуация с Балтийския флот, който е „разкъсан“ между Кронщад и Калининград, а в средата има промеждутък, който се затваря за нула време. Спомняме си това от Първата и Втората световна война “, уточни анализаторът.

В неделя финландският премиер Сана Марин припомни, че страната запазва възможността да кандидатства за членство в НАТО. „Имаме възможност да кандидатстваме за членство в НАТО и да го считаме за реалистично. И ние също така ценим свободата да избираме да вземаме собствени решения в областта на сигурността“, каза Марин. Тя добави, че Финландия засилва и сътрудничеството в областта на отбраната с Европейския съюз.

Хелзинки все още оценява ситуацията в региона и въз основа на резултатите от оценката ще бъде взето решение за кандидатстване за членство във военно-политическия блок.

По-рано финландският президент Саули Ниинистьо също каза, че страната си запазва възможността да се присъедини към НАТО, "ако сама реши така". Той добави, че исканията, които Русия е поставила срещу САЩ и НАТО, уж противоречат на европейския ред.

По-рано руското Външно министерство публикува проектоспоразумения между Москва и САЩ и НАТО за гаранции за сигурност.

Споразумението предвижда прекратяване на по-нататъшното разширяване на военния блок и присъединяването на Украйна към него. Европейският съюз също иска да участва в преговорите, Москва възнамерява да обсъди този въпрос на двустранна основа с Вашингтон.