Германия обяви двама служители на руското посолство за персона нон грата след произнасянето на присъдата по делото „Кангошвили“, съобщи Министерство на външните работи на Германия, предават световните осведомителни агенции.

Външният министър на Германия Аналена Бербок съобщи, че руският посланик е бил извикан в Министерството на външните работи след произнасянето на присъдата по делото „Кангошвили”.

„Убийството на грузински гражданин в Берлин нарушава суверенитета на Германия“, каза Бербок след произнасянето на присъдата. „То ще усложни диалога между Германия и Русия“.

„Това поръчано от държавата убийство, както установи съдът днес, представлява тежко нарушение на германското право и на суверенитета на ФРГ. Затова извикахме руския посланик на разговор. Руският посланик е уведомен, че двама служители на руското посолство са обявени за нежелани лица”, каза БербоК.

Посланикът на Русия в Германия Сергей Нечаев заяви, че решението на берлинския съд по делото за убийството на Кангошвили е очевиден недружелюбен акт и няма да бъде оставено без отговор. По думите му Русия смята присъдата за пристрастна и политическа, което сериозно влошава сложните отношения между Москва и Берлин.

Германски съд днес осъди 56-годишен руснак на доживотен затвор за това, че внимателно планирал убийството на чеченски дисидент в Берлин по нареждане на руските власти. Зелимхан „Торнике” Кангошвили, 40-годишен грузински гражданин, който се е сражавал срещу Русия по време на втората чеченска война в началото на 2000 г., бе прострелян два пъти в главата от упор в парк в центъра на Берлин през август 2019 г.
Осъденият за убийството е 56-годишният Вадим Николаевич Красиков, който е пътувал до Германия с фалшива самоличност.

Берлинският областен съд обяви, че руските служби за сигурност са предоставили на 56-годишния Красиков фалшива самоличност, фалшив паспорт и средства за извършване на убийството през 2019 г.

Руският гражданин, който беше задържан в близост до мястото на убийството, след като е забелязан да хвърля велосипед и пистолет в река Шпрее, e носил визови документи, идентифициращи го като 49-годишния Вадим Андреевич Соколов, роден в Иркутск, Сибир, и живеещ в Санкт Петербург.

Съдиите заявиха, че Красиков е с „особено тежка отговорност” за убийството и затова няма да има право на автоматичното предсрочно освобождаване след 15 години, което е обичайно в Германия. Присъдата отговаря на исканията на федералния прокурор на Германия, който пое делото с оглед на повишеното му политическо значение. В обвинителния акт прокурорите обвиняват Русия, че е поръчала убийството „в радикално противоречие с принципите на правовата държава”.

„Най-късно през юни 2019 г. държавните органи на централното правителство на Руската федерация са взели решение да ликвидират Торнике Хангошвили в Берлин”, заяви съдията. „Четири деца загубиха баща си, а двама братя и сестри - брат си.”

„Някои медии предположиха, че Русия или дори Владимир Путин са подсъдими тук”, добави съдията. „Това е подвеждащо: на подсъдимата скамейка е само осъденият. Но нашата задача включва разглеждане на обстоятелствата на престъплението”.

Роднините на жертвата, на които германското законодателство позволи да участват в процеса като съищци, обвиниха миналата седмица Русия, че се е опитала да „изпрати послание” на политическите си врагове, като е убила Хангошвили, който три години по-рано е поискал убежище в Германия.

Руският президент Владимир Путин окачестви Хангошвили като „бандит” и „терорист”, убил десетки хора по време на боевете в Кавказ. Той също така заяви, че твърденията за участие на руското правителство в убийството са „абсолютно неоснователни”.