Заради лошото време на река Екатеринхофка в западната част на Санкт Петербург се е образува "снежгура" или "ледена сланина". Снимките бяха публикувани от Института за изследване на Арктика и Антарктика в социални мрежи.

Снежурата се е образувала, защото са се срещнали обилен снеговалеж и почти нулеви температури на водата. Снегът, падащ на повърхността на водата, не се разтапя, а по-скоро се превръща в лепкава, пластична маса

Подобна картина се наблюдаваше в Санкт Петербург през декември 2021 г. на река Мойка. След това градът беше засегнат от много силен снеговалеж и студ, преди водата в реката да има време да замръзне.

Снежура - снежна покривка или натрупване на сняг върху водата, образувана при падане на силен сняг върху повърхността на водата близо до точката на замръзване. Бързо се насища с вода и образува кашеста вискозна маса. Замръзвайки, образува утайка. При буря представлява опасност за корабите, тъй като когато се удари в палубата, това води до бързо обледеняване.

С появата на снежна покривка често започва процесът на образуване на лед, а на малки застояли резервоари и малки реки със слабо течение снежната покривка често служи като основен компонент на ледената покривка.