В древността в нощта на 1 май европейските народи празнували настъпването на пролетта. Валпургиевата нощ възниква като езически празник, символизиращ пролетта и плодородието. Финландците смятат, че в последния ден на април няма нито едно възвишение на хълм, където да не седят вещици.

Скандинавски легенди и келтски ритуали

Скандинавските легенди разказват за вещици, които се събират на събота в чест на пробуждането на природата. В Шотландия и Ирландия се празнувал Белтана - келтски празник на скотовъдството, посветен на бога на слънцето Белен. На този ден хората палят огньове по хълмовете и водят добитък между огньовете, за да ги пречистят.

Майските стълбове и традицията на "отвличането"

В някои германски и славянски традиции е било обичайно да се танцува около майския стълб (това е дърво, украсено за празника, или висок стълб). В някои региони имало обичай да се краде майският стълб и да се иска откуп за връщането му.

Християнска реинтерпретация

С идването на християнството празникът получава името Валпургиева нощ в чест на английската монахиня Валпургия, канонизирана на 1 май. Във Валпургиевата нощ започват да се извършват ритуали за прогонване на вещици: в селата се палят големи огньове и върху тях се изгаря сламено чучело, олицетворяващо вещицата, организират се шествия с факли. Има само едно значение - да прогони злите духове.

Друга версия казва, че името на тази нощ идва от друга Валпургия. Тя е екзекутирана като вещица през 16 век. Тя била акушерка, но в онези дни представители на такава професия често били преследвани.

Според народните предания арестът на Валпургия можел да бъде провокиран от клевета на завистливи съседи. Под натиск от инквизиторски изтезания тя уж признала за поредица от зверства, включително убийството на две родилки и четиридесет новородени деца, както и факта, че е принесла в жертва на дявола изчезнали животни и птици от околността.

Тя също „признала“, че е участвала в сатанински ритуали и богохулство, имала е връзка с демон и е използвала магия, за да унищожи реколтата в селото си.

Какво не бива да правим във Валпургиевата нощ и от какво да се страхуваме

Във Валпургиевата нощ има ритуали за защита на дома от зли духове: запалване на свещи за прочистване на пространството, поставяне на пясък на прага, така че вещиците да прекарват време в броенето му и изгаряне на хартия със записани тревоги, за да се отърват от негативността.

Вратите и прозорците трябва да се държат затворени, завесите спуснати и да не се отварят за неканени гости. Ако подозирате, че зад вратата има вещица, можете да поискате име, тъй като създанието няма да може да направи това, гласят легендите.

В тази нощ са популярни магически ритуали и гадания, но те трябва да бъдат лишени от зло и измама. Избягвайте клюки, ругатни, споменаване на зли духове и тъмни дрехи. Не трябва да носите люляк в къща с болни хора и не споделяйте с другите това, за което сте мечтали, тъй като сънищата могат да бъдат пророчески.

Как се празнува Валпургиевата нощ в различните страни

В Швеция честването на Валпургиевата нощ се провежда в парковете на градовете Упсала, Лунд и Малмьо, а в Стокхолм най-големите тържества се провеждат в музея Скансен с огньове, хороводи и пеене. Във Финландия тези дати се празнуват като Vappu, съчетавайки традициите на пролетта, Деня на труда и Деня на студентите, с носенето на бели шапки и украсата на централната скулптура на Хелзинки.

В Чешката република и Словакия майските стълбове се украсяват и се предлагат специални храни и се палят огньове за защита от вещици. В Обединеното кралство Белтейн, келтският фестивал на плодородието, се празнува с огньове и танци около Майския стълб. В Германия Валпургиевата нощ се празнува с изгаряне на огньове на вещици, особено на планината Брокен, където се провежда театралното представление на Фауст.