Бившият европейски посредник за техническия диалог между Белград и Прищина в периода 2011- 2012 година Робърт Купър, който беше един от ораторите на Белградския форум по сигурността, проведен на 17-18 октомври, в капацитета си на члена на съвета на Европейския съвет по външни работи, е написал „лично и конфиденциално“ писмо, базирано на впечатленията от визитата му в сръбската столица. Според косовски вестник, в него става дума за подялба на Косово, пише „Фокус“.
 
В първия параграф на писмото, с което разполага прищинският вестник Gazeta Express, той разкрива, че предизвикващото спорове предложение за „размяна на територии“ между Косово и Сърбия не предвижда обмен на територии, а, според Купър, идеята на Белград е да получи населените със сърби територии в Северно Косово в замяна на признание на Косово като държава.
 
„Ключова тема от дебата в Белград е предложението за „размяна на територии“; „цялостна сделка“, според която Сърбия ще си върне спорната територия (Северно Косово) в замяна на признание на Косово от страна на Сърбия. Не е ясно обаче дали разговорите (президентът на Сърбия Александър) Вучич – (президентът на Косово Хашим) Тачи ще доведат до нещо, нито дали изобщо някаква сделка може да бъде прокарана в Косово. Има да се свърши още много работа“, пише Купър в писмото, с което разполага вестникът.
 
Освен другото, той отбелязва още, че президентът на Сърбия смята разрешаването на замразения конфликт с Косово за особено важно, дори по-важно от разрешаването на проблемите, с които Сърбия се сблъсква в сферите на върховенството на закона и демокрацията. „Той си представя, че Брюксел има нужда от героичен балкански лидер, който сключва геополитически сделки, а всъщност това, което действително иска е предвидима, добре управлявана страна, която гледа собствената си работа и се разбира добре със съседите си“, пише Купър за Вучич.
 
В писмото представителят на Съюза прави някои препоръки и заключения:
 
Сръбското ръководство изглежда все по-наясно, че, за да бъде сключена граничната сделка с Косово, то трябва да има ключови партньори в Европейския съюз, включително Германия. Ръководителят на външната политика на ЕС Федерика Могерини трябва скоро да постави преговорите между Сърбия и Косово в дневния ред на Съвета по външни работи.
 
Ясното и открито несъгласие между САЩ и Германия беше поразително и тревожно. В зависимост от позицията на французите (нито един френски представител не е говорил на Белградския форум за сигурност), като това има потенциала да доведе до доста сериозен трансатлантически раздор.
 
Европейските лидери и институциите на Съюза не трябва да изпускат от поглед този развиващ се парадокс: докато президента Вучич отключва една врата към ЕС, като върви към сключване на споразумение с Косово, той затваря друга като консолидира авторитарното си управление и увеличава контрола си върху вътрешните работи на Сърбия.