Запасите от крилати ракети в Русия са останали за две-три масирани атаки. Това съобщи началникът на Главното разузнавателно управление на Министерството на отбраната на Украйна Кирилл Буданов, предава информационната агенция УНИАН.

"За една атака на нашествениците ще им трябват месец и половина-два, за да произведат необходимия брой крилати ракети, за това окупаторите непрекъснато увеличават интервалите между тях и намаляват броя на ракетите във всеки залп. Техният запас остана за не повече от две атаки", посочи Кирило Буданов по време на информационния телемарафон.

На 29 декември 2022 г. Буданов обяви, че войната в Украйна е в задънена улица. Според него Кремъл е решил да обяви поредната мобилизация на наборниците.

А днес министърът на отбраната на Украйна Олексий Резников във видеообръщение към руснаците предупреди, че им остава само седмица да напуснат територията на Руската федерация, защото в началото на януари руските власти ще обявят военно положение и ще затворят границите.

„В навечерието на новата година се обръщам към руските граждани, носещи военна служба. На първо място, това се отнася за жителите на големите руски градове. Със сигурност знам, че ви остава около седмица, докато има още поне някакъв избор. В началото на януари ще започне нова вълна от мобилизация. Границите ще бъдат затворени и за Беларус", подчерта Резников.

Според него армията на Руската федерация ще може да се възстанови от загубите във войната с Украйна най-малко за пет години.

Руската армия я грозят още проблеми

"До март 2023 г. наличието на боеприпаси в руската армия, по-специално артилерия, ще стане много очевиден", съобщи началникът на Главното разузнавателно управление на Министерството на отбраната на Украйна Кирилл Буданов.

Според него запасите от боеприпаси у руснаците ще бъдат намалени до 30%.

„Те отдавна са се разорили. Този въпрос все още не е широко тиражиран, но вече имат значителни проблеми с конвенционалните оръжия. С артилерийските боеприпаси, също ще има катастрофа", каза още той.

"Е, да кажем така: до март, проблемите с боеприпасите ще бъдат много явни“, посочи началникът на Главно разузнавателно управление на Министерството на отбраната на Украйна.

Според него броят на боеприпасите използвани от руските нашественици на ден, ще спадне до 10-15 хиляди.

"Причината е заради недостиг, защото Русия не си е мислила, че войната ще продължи толкова време и намалила количеството боеприпаси, които преди това е използвала на ден. Тази цифра е спаднала от 60 хиляди в началото на пълното мащабното нахлуване, до 19-20 хиляди сега ", отбеляза още началникът на ГУР.

„Всичко, на което могат да разчитат сега, е техният баланс и собствените им производствени мощности... Такъв обем не е в състояние да захрани целия свят като цяло. Това е ненормално количество“, добави Буданов .

Украинският Началник на Главното разузнавателно управление  подчерта, че въоръжените сили на Украйна използват количеството боеприпаси на ден, което три европейски държави генерират на месец.

Оръжейни запаси в Русия

Както УНИАН съобщи, на 18 декември говорителят на Източната група на въоръжените сили на Украйна Сергей Череватий предположи, че руската армия все още не е изпитала „глад за снаряди“, а системната работа на украинските артилеристи и други части на въоръжените сили на Украйна кара нашествениците да усложняват логистиката на транспортирането и съхранението на боеприпаси.

Череватий добави, че Силите за отбрана интензивно изчерпват запасите от снаряди на противника. Въпреки това руснаците вземат боеприпаси от Беларус и договарят доставката на снаряди с други страни.

По-рано началникът на Главното разузнавателно управление Кирил Буданов съобщи, че на Русия са останали ракети за два-три масирани удара, след което те практически ще се изчерпят.

Будинов също така отбеляза, че руснаците пестят ракетите "Кинжал" поради ограничения им брой и невъзможността да произвеждат нови.

На 29 декември Руската федерация нанесе  10-ти масиран ракетен удар по територията на Украйна.

По време на този обстрел тя е използвала най-малко една ракета Х-101, която е произведена през четвъртото тримесечие на 2022 г.

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук