Вижте кой народ говори на 820 живи езика
Адвокатите и лекарите използват най-много думи, земеделците – най-малко
Езикът с най-много думи е английският – около 250 000. Само за думата “пиян” Бенджамин Франклин през 18 век намира повече от 200 синонима. Оказва се обаче, че не английският е най-разпространеният език в света, а мандарин, следван от испанския. Но англичаните могат да се похвалят, че на техния език има най-много печатни материали.
Около 12 млн. души пишат на най-дългата азбука – тази на Камбоджа с общо 74 букви. Най-кратката е от 12 букви и чрез нея се изразяват около 4300 жители на Бугенвил в Папуа - Нова Гвинея. Най-много звуци има коренното население на африканската държава Боствана – 112. Диалекти в Грузия пък могат да се похвалят с най-малко гласни – едва две. Във Френска Гвинея пък 120 000 души говорят на местното наречие “таки”, което съдържа едва … 340 думи.
Учените установили, че свещениците, адвокатите и лекарите използват в ежедневието си средно по 15 000 думи. Квалифицираните работници – около 7000, а земеделските производители – около 1600. В повечето езици думата “майка” започва с буквата M.
Организацията на обединените нации (ООН) има шест официални езика: английски, френски, арабски, китайски , руски и испански. Най-превежданият документ в света е Универсалната декларация за човешките права. Тя е написана от Обединените Нации през 1948 и е преведена на 321 езика и диалекта.
И накрая: пробвайте да прочетете най-дългата дума в света – английската pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis, в която има 45 букви. Успех!
Последвайте ни
0 Коментара: