Властите в Минск с ново 20 за приземения с изтребител самолет: Имаше терористична заплаха
Неизвестно е местонахождението на беларуския журналист дисидент Роман Протасевич, който бе арестуван вчера, след като пътническият самолет, изпълняващ полет от Гърция за Литва, кацна аварийно в столицата на Беларус
Обявиха нови подробности за принудително приземения самолет на "Райънеър" в Беларус. Беларуските власти заявиха днес, че е получена заплаха срещу самолета на "Райънеър", който кацна вчера принудително в Минск. Тя е била отправена по имейл от името на палестинската организация "Хамас".
Това предаде БТА, цитирайки АФП.
"Ние, воините на Хамас, настояваме Израел да спре огъня по ивицата Газа. Искаме Европейският съюз да спре подкрепата си за Израел. Ако нашите искания не бъдат удовлетворени, бомба ще избухне над Вилнюс", заяви директорът по въздушния транспорт към беларуското Министерство на транспорта Артьом Сикорски.
Междувременно призивите за създаване на забранена за полети зона във въздушното пространство на Беларус и за забрана за полети до ЕС на "Белавиа" - националния авиопревозвач на Беларус - се засилиха, предаде ДПА.
Неизвестно е местонахождението на беларуския журналист дисидент Роман Протасевич, който бе арестуван вчера, след като пътническият самолет, изпълняващ полет от Гърция за Литва, кацна аварийно в столицата на Беларус. Задържана е и жена, която го е придружавала.
Тя е руска гражданка и според медийни информации е неговата приятелка.
Протасевич е 26-годишен блогър и активист, издирван в родината си за подбуждане към протести срещу дългогодишния лидер Александър Лукашенко.
Отклоняването на самолета е станало по лично нареждане на Лукашенко, след като той получил сигнал, че на борда може да има бомба. Президентът е разпоредил също така изтребител МиГ-29 да съпроводи летателната машина на ирландския превозвач, съобщи БЕЛТА.
Редица правителства в Европа реагираха с възмущение, защото според тях авторитарният Беларус е използвал заплаха за безопасността на полета като претекст да отвлече пътническия самолет и да залови критика.
Европейският съюз обмисля наказателни мерки, в това число санкции срещу отговорните за инцидента, забрана за полети на "Белавиа" до всички летища в 27-те държави членки, както и обявяване за забранена за полети зона над Беларус.
Лидерите на Латвия и Франция настояват за затваряне на беларуското въздушно пространство за международни полети. Шведската агенция по транспорта препоръча на шведските авиопревозвачи да избягват въздушното пространство на Беларус.
Обединеното кралство също съобщи, че самолетите на неговите авиокомпании ще избягват да летят над Беларус.
Авиокомпании, сред които "Уиз еър" и "Еър Балтик", вече пренасочват полетите си, за да заобиколят Беларус, а полският авиопревозвач ЛОТ каза, че подготвя промяна на маршрутите си.
Самолет на германската компания "Луфтханза" излетя днес със закъснение от "Франкфурт" за Минск, след като получи от беларуските власти "сигнал във връзка със сигурността", предаде АФП.
Белгия, Чехия и Германия извикаха на разговори беларуските посланици във връзка с вчерашния инцидент и призоваха за освобождаването на Протасевич. Лидерите на ЕС ще обсъдят възможни мерки на срещата си на върха по-късно днес, а посланиците на държавите членки на НАТО ще обсъдят ситуацията утре.
Говорител на беларуското външно министерство каза, че страната му е съгласна да се проведе международно разследване, но защити действията на властите и добави, че са спазени всички международни регулации.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков призова за "трезва оценка" на инцидента. "Не желаем да бъдем замесвани в тази надпревара по заклеймяване на някого или подкрепяне на нещо", каза той.
Последвайте ни
0 Коментара: