"Ядрените оръжия на Русия не са в бойна готовност", каза Флорънс Гоуб, заместник-директор на Института за изследвания на сигурността на Европейския съюз (ЕС).

"Това се доказва от сателитни снимки и данни от разузнаването", казва тя. Според нея ядрената реторика на ръководителя на Кремъл Владимир Путин е "просто заплаха", но трябва да се третира с уважение. Западът трябва да се въздържа от военна намеса в руско-украинския конфликт и да прояви "стратегическо търпение", твърди Handelsblatt.

Путин заповяда стратегическите ядрени сили на Русия да бъдат поставени в бойна готовност ВИДЕО

Флорънс Гоуб, заместник-директор на Института за изследвания на сигурността на ЕС, смята, че Западът е изтълкувал погрешно думите на ръководителя на Кремъл Владимир Путин за възможността за използване на ядрени оръжия.

"Това е "просто заплаха", казва тя и допълва: "В руската военна доктрина няма такъв статут, който той обяви. Благодарение на сателитни снимки и информационни материали от специалните служби знаем, че руснаците де факто не са привели ядреното оръжие в бойна готовност.

Въпреки това човек трябва да уважава тази заплаха", подчертава експертът.

Тя нарече правилно решението на НАТО да не се намесва активно в сраженията в Украйна и призова Запада да прояви "стратегическо търпение": "Факт е, че това, което правим, работи. Трябва да го оставим да действа като антибиотик".

Анализ: В Русия има три ядрени куфарчета. И те са отворени!

Гауб също вярва, че смяната на режима в Москва и бързото прекратяване на военните действия няма да помогнат за решаването на "руския проблем": "Русия има фундаментален проблем с начина, по който работи светът, и с това как САЩ и други страни се намесват във вътрешните работи на други държави".

"Кремъл иска да промени това със сигурност и сега се опитва да го направи със сила. И това не е само мнението на Путин. Тази гледна точка е дълбоко вкоренена в руските елити", обяснява експертът.

В същото време заместник-директорът на Института за изследвания на сигурността на ЕС е убедена че военните действия в Украйна няма да приключат бързо: "От чисто статистическа гледна точка битките между държавите продължават средно 15 месеца. Те не свършват бързо, въпреки че в 21 век бих искала да е така".

Гауб също е убедена, че украинската криза няма да приключи с капитулацията на Киев.