Хиляди израелци излязоха днес на улиците на протест, след като премиерът Бенямин Нетаняху уволни министъра на отбраната заради несъгласието му със спорната съдебна реформа, съобщават Ройтерс и БТА.

Тълпи от хора блокират основната магистрала в Тел Авив, а група протестиращи са запалили голям огън на открито на пътя.

Протестиращите превърнаха магистралата Аялон в море от синьо-бели израелски знамена, а в Ерусалим, Беер Шева и Хайфа също бяха организирани демонстрации, допълва Асошиейтед прес.

Премиерът Бенямин Нетаняху уволни по-рано днес министъра на отбраната Йоав Галант, след като вчера той призова израелския лидер да спре реформата на съдебната система, която силно раздели страната и предизвика нарастващо недоволство в редиците на военните. 

Уволнението сигнализира, че Нетаняху ще продължи тази седмица с плана за съдебна реформа, който предизвика масови протести, разгневи военните и бизнес лидерите и предизвика безпокойство сред съюзниците на Израел. Министърът на отбраната Йоав Галант беше първият високопоставен член на управляващата партия "Ликуд", който се изказа против плана.

В кратко изявление канцеларията на Нетаняху съобщи, че министър-председателят е уволнил Галант. По-късно Нетаняху написа в Туитър: "Всички трябва да сме силни срещу съпротивата".

Вчера Галант, който е бивш високопоставен генерал, призова за спиране на спорното законодателство до периода след празниците по случай Деня на независимостта през следващия месец, позовавайки се на сътресенията в редиците на военните във връзка с плана.

След новината за уволнението Галант каза, че сигурността на държавата Израел винаги е била и ще бъде мисията на неговия живот.

Опозиционният лидер Яир Лапид коментира, че уволнението на Галант "вреди на националната сигурност и не отчита предупрежденията на представителите на отбраната".

"Премиерът на Израел е заплаха за сигурността на държавата Израел", написа Яир Лапид в Туитър.

Очаква се Ави Дихтер, бивш шеф на разузнавателната служба Шин Бет, да замени Галант. Според някои информации Дихтер е давал сигнали, че ще подкрепи Галант, но вместо това обяви днес, че подкрепя премиера Нетаняху, посочва АП.

Консулът на Израел в Ню Йорк Асаф Замир обаче обяви тази вечер, че подава оставка в знак на протест срещу решението на Нетаняху да уволни министъра на отбраната, предаде Ройтерс.

"Не мога да продължа да представлявам това правителство", написа в Туитър консулът. "Вярвам, че мой дълг е да гарантирам, че Израел е пример за демокрация и свобода", допълни той.

Правителството на Нетаняху настоява тази седмица да се проведе парламентарно гласуване по централния елемент на реформата - закон, който ще даде на управляващата коалиция последната дума за всички съдебни назначения.

То също така се стреми да приеме закони, които ще предоставят на парламента правото да отменя решенията на Върховния съд и ще ограничат съдебния контрол върху законите. 

Нетаняху и неговите съюзници твърдят, че планът ще възстанови баланса между съдебната и изпълнителната власт и ще ограничи това, което те смятат за интервенционистки съд с либерални симпатии, пояснява АП. 

Критиците обаче твърдят, че този набор от закони ще премахне механизмите за контрол и баланс в демократичната система на Израел и ще съсредоточи властта в ръцете на управляващата коалиция. 

През последните три месеца десетки хиляди хора излязоха по улиците, за да демонстрират срещу плана.

Администрацията на американския президент Джо Байдън е дълбоко загрижена от продължаващото напрежение в Израел. 

Това заяви говорителят на Съвета за национална сигурност Адриен Уотсън.

Изявлението бе направено, след като премиерът Бенямин Нетаняху уволни министъра на отбраната на страната в неделя и това доведе до поредните многохилядни протести в страната заради спорната съдебна реформа.

САЩ призовават страните в спора към конпромис. 

В изявлението се потвърждава подкрепата на САЩ за Израел, но се подчертава, че всяка промяна в демократичната система трябва да има широка обществена подкрепа.

"Както президентът наскоро обсъди с премиера Нетаняху, демократичните ценности винаги са били и трябва да останат отличителен белег на отношенията между САЩ и Израел, каза говорителят. Демократичните общества са подсилени от проверки и баланси и фундаменталните промени в една демократична система трябва да се преследват с възможно най-широка основа на обществена подкрепа."

Това предложение предизвика международна критика, тъй като законодателите на САЩ изразиха загрижеността си относно предложения съдебен план. Израелският генерален консул Асаф Замир обяви оставката си в неделя, заявявайки, че става "все по-загрижен" за политиката на израелското правителство. Той специално отбеляза, че решението на Нетаняху да уволни Галант го е "убедило" да се оттегли.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук