Все повече британци боледуват от рак на кожата

https://blitz.bg/svyat/vse-poveche-britanci-boleduvat-ot-rak-na-kozhata_news50309.html Blitz.bg

Прекалено честото използване на солариумите и престоя на слънце без мярка са основните причини за нарастващия брой британци, развили рак на кожата.

По данни на британската благотворителна организация “Cancer Research” броят на болните от рак на кожата нараства с около 650 души годишно. През 2006 г. това са били 10 400 човека. Служителите на “Cancer Research” прогнозират, че до 2024 г. броят им ще достигне 15 500 души. Ако оценката им се окаже вярна, то злокачественият меланом ще излезе на четвърто място сред заболяванията от рак във Великобритания. През последните 30 години разпространението на болестта е нараснало почти 4 пъти. Ако през 1977 г. на 100 000 души са били регистрирани само 3,4 случая, то през 2006 г. показателят се е увеличил до 14,7. По данни на учените рискът за получаване на рак на кожата е по-голям при жените – през 2006 г. у 5 600 британки и 4 800 британци е открит злокачествен меланом. Рискът от смъртен изход при болните от този вид рак обаче е по-голям при мъжете. Хората с бяла, луничава или покрита с бенки кожа са по-предразположени към заболяването при по-дълъг престой на слънце. "Съветваме хората да се наслаждават на слънчевите лъчи, без обаче да забравят за личното си здраве. Обедните часове трябва да се прекарват на сянка, на слънце да се носят леки дрехи и тъмни очила и често да се маже кожата с крем със защитен фактор срещу слънце минимум 15”, казва Сара Хайъм, директор на информационния отдел на “Cancer Research”. /Би Би Си
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай